Това беше лоша година за добрите новини, но само защото вълненията и драмите около изборите в САЩ през 2024 г. и продължаващите войни засенчиха някои от откритията, направени в световните обсерватории, полеви изследвания и лаборатории.
Някои от тези открития биха могли да ни направят по-здрави, а други да разширят външните граници на познанията ни за Вселената, пише Bloomberg TV Bulgaria.
Лунни скали от Terra Incognita
Има нещо мистериозно в страната на Луната, която никога не е обърната към нас. Мисиите за прелитане показват съвсем различна, по-светла повърхност с по-малко кратери и по-дебела кора от познатото лице. Китай приземи първия апарат на обратната страна на Луната през 2019 г., а след това през 2024 г. китайският апарат „Чанъе-6“ проби под повърхността и изпрати обратно два килограма скали и пръст.
Тези проби биха могли да помогнат на учените да открият как се е формирала собствената ни планета. А китайската амбициозна програма подклажда нова космическа надпревара със САЩ.
Дългосрочно планираното от НАСА кацане на американски екипаж беше отложено за 2027 г. Китай планира да приземи мисия с екипаж през 2030 г.
Лекарство, което предотвратява ХИВ
След близо 40 години неуспешни опити за разработване на ваксина срещу ХИВ/СПИН учените откриха лекарство, което блокира инфекцията, ако се инжектира само два пъти годишно. Клинично изпитване в Южна Африка и Уганда, което приключва през 2024 г., показва 100% ефикасност сред 2134 жени и момичета.
В контролната група на момичетата и младите жени са давани съществуващите лекарства за превенция, известни още като PrEP, които трябва да се приемат под формата на ежедневно хапче. Въпреки че PrEP почти елиминира новите случаи на ХИВ в Сан Франциско, стигмата в Африка затруднява жените да приемат редовно лекарството. Науката обяви новото лекарство, което се приема два пъти годишно, - ленакапавир, за пробив на годината за 2024 г.
Новото лекарство, произведено от Gilead, не действа по начина, по който би действала една ваксина. Но учените не се отказват от идеята за ваксина, която вероятно би струвала по-малко и би могла да предпазва хората постоянно. Лекарството на Gilead вероятно ще бъде одобрено в средата на 2025 г., макар че не е ясно дали ще бъде достъпно и на приемлива цена за тези, които се нуждаят от него.
ИИ навлиза в човешката психика
ИИ разтърсва всяка област на науката, но социолозите го използват, за да получат особено отчетливи нови прозрения. Те използват големи езикови модели, за да изучават начина, по който хората мислят, и да изследват начините, по които можем да мислим по-умно.
В проучване, публикувано през септември, психолозите изненадаха самите себе си, когато обучиха чатбот с изкуствен интелект да убеждава привържениците на конспиративните теории да се замислят, че може би грешат. Резултатът е положителен. Хората се отказваха от убежденията си в съществуването на зловещи заговори за прикриване на кацането на извънземни или за ограничаване на нарастването на населението с помощта на биологични оръжия.
Теоретиците на конспирацията често събират планини от съмнителни доказателства в подкрепа на убежденията си, което изтощава хората, които нямат време и енергия да бъдат в крак с тях. Чатботовете могат да се сравняват с тях по количество на доказателствата.
Друго проучване, публикувано тази година, установи, че лекарите често се придържат към грешни диагнози, дори след като изкуствен интелект предложи правилния отговор. Когато се изправя в състезание по диагностика срещу ChatGpt-4, ИИ диагностицира правилно 90 % от състоянията, взети от доклади за случаи, докато лекарите имат 74 % верни отговори. Когато на лекарите е било позволено да се консултират с ИИ, те са били точни само в 76 % от случаите. Те са били твърде сигурни в първите си предположения.
Неспособността на лекарите да се възползват напълно от ИИ показва, че има какво да се подобри в начина, по който те се обучават да го използват, и в начина, по който ИИ може да бъде обучен да им помага.
Според друго проучване ИИ не е много добър в това да помага на хората да проверяват фактите в новините. ChatGPT-4 понякога увеличава вярата на хората във фалшиви заглавия, когато те не са сигурни, и ги кара да не вярват на действителни заглавия, когато допуска грешка. Изглежда, че ИИ се справя най-добре, когато ни стимулира да мислим по различен начин, а не когато разчитаме на него да мисли вместо нас.
Кораб потегли към далечен океански свят ... в Космоса
На 14 октомври космическият кораб Europa Clipper, струващ 5 млрд. долара, се издигна далеч над обсега на бюджетните съкращения и се отправи на пътешествие към най-обещаващата обител на извънземен живот в нашата Слънчева система.
Европа, луна в орбита около Юпитер, не изглежда като приятно място на повърхността, с дебела кора от лед и температури, които никога не надвишават - 120°C. Но предишни мисии за прелитане разкриха признаци на огромен океан, който се намира под повърхността и понякога се пропуква.
Учените смятат, че в Европа има около два пъти повече вода, отколкото във всички земни океани, взети заедно, затоплена от триенето, предизвикано от чудовищната приливна сила на Юпитер. Астробиолозите смятат, че течната вода е ключова съставка за живот - поне такъв, какъвто земляните биха могли да разпознаят.
Когато пристигне през 2030 г., апаратът ще направи десетки прелитания над повърхността, използвайки инструментите си за търсене на молекули, които биха могли да послужат като хранителни вещества, и за картографиране на леда и океана под него. Ако резултатите се окажат обещаващи, може да се пристъпи към спускане.
Телескопът „Джеймс Уеб“ преизчислява разширението на Вселената
Тази година благодарение на телескопа „Джеймс Уеб“, известен още като JWST, бяха разкрити нови аспекти на нашата далечна вселена. Насочен към далечни галактики, той показа звезди, които „изскачат“ там, където Хъбъл показваше слаби петна, казва астрономът Уенди Фридман от Чикагския университет. Това ѝ позволява да преизчисли скоростта, с която Вселената се разширява.
Всичко това е част от по-голямо търсене на причините за разширяването на Вселената и накъде сме се запътили - към драматичен колапс или разсейване в забвение. Учените се обръщат и към периода, известен като „космическа зора“, когато Вселената е била на 1% от сегашната си възраст и всички галактики и звездите в тях са се оформили за първи път от първични газове. Затова, когато обявиха, че са заснели най-отдалечената галактика, виждана някога - тя беше и най-далечната във времето, появила се преди повече от 13 милиарда години.
През 2001 г. учените смятаха, че са установили скоростта на разширяване, като използваха наблюденията на космическия телескоп „Хъбъл“. Тя обаче не съвпадаше с измерванията, направени с помощта на остатъчното лъчение от Големия взрив, известно като космически микровълнов фон. Фрийдман казва, че новите измервания, които нейната група е направила с JWST, съответстват на поведението на това лъчение. За тази си работа тя е призната за един от 10-те най-добри учени на годината в класацията на Nature.
Други, също използващи JWST, измерват по-бързо разширяване и твърдят, че несъвместимостта с други измервания е опит на Вселената да ни покаже, че има някакво ново физическо явление. Що се отнася до нашата съдба, може би все пак ще завършим с криза или ще се разширяваме вечно - това все още не е известно.
Кои са останалите вълнуващи научни пробиви през тази година прочетете в продължението на материала на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.