IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ръстът на IT индустрията в България през 2025 г. ще е по-умерен

Повишение на възнагражденията в сектора ще има само в някои по-горещи области, смятат от DEV.BG

13:54 | 27.12.24 г.
Снимка: Pexels.com
Снимка: Pexels.com

След като записа над 20% ръст през 2023 и 2024 г., IT секторът в България ще продължи да се развива и през 2025 г., но с по-умерени темпове. Този ръст ще е между 10 и 20 на сто, прогнозира изпълнителният директор на специализираният Job Board за обяви в сектора за информационни технологии на DEV.BG Светослав Димов.

Ръстът за 2025 г. няма да е бурен, както преди, разкриват от организацията в съобщение до медиите.

„Броят на отворените позиции на пазара ще се покачи слабо. Ситуацията остава трудна за хората, които тепърва навлизат в индустрията", посочва още той.

Светослав Димов очаква, че през следващата година IT секторът ще бъде повлиян от глобалните финансови политики и от геополитическата обстановка. Той очаква върху заплащането на сектора да има натиск поради все по-близките нива на разходите на услугата в България спрямо по-големите регионални пазари като Полша.

Изпълнителният директор на DEV.BG прогнозира, че нивата на заплащането ще се запазят, а покачване на заплатите ще има по-скоро в по-горещите сфери като киберсигурността и науката за данните.

Устойчивият растеж на IT сектора все пак е възможен, ако България заложи на иновации, увеличаване на броя на специалистите в областта и укрепване на регионалното лидерство, смятат експерти в сферата. Председателят на AIBEST, главен изпълнителен директор A Data Pro и член на УС на БРАИТ Илия Кръстев например изтъква, че взиманите днес решения в областта на образованието, политиката и инвестициите, ще са тези, които „ще определят траекторията ни за десетилетия напред“.

За него основните области за развитие в IT индустрията ще са облачните технологии, дигиталната трансформация и киберсигурността.

„В добавка, интегрирането на технологии като блокчейн и интернет на нещата ще трансформира редица индустрии в България“, допълва той. Кръстев посочва, че България все още е сред водещите държави в Югоизточна Европа от гледна точка на икономическа конкурентоспособност.

За Илия Кръстев 2025 г. ще е година на сътрудничество. Той вижда възможности за такова между академичните среди, държавата и частния сектор. По думите му са нужни ясни политики, насърчаващи развойната дейност, както и подкрепа за стартъпи. На база на всичко това може да се изгради по-устойчива иновационна екосистема, допълва той.

Стартъп екосистемата се нуждае от устойчиви политики, които да я подкрепят, смята изпълнителният директор на Българската предприемаческа асоциация (BESCO) Добромир Иванов. Той очаква, че през следващата година в България ще започнат работа нови фондове със засилен фокус върху иновациите в областта на дълбоките технологии и връзката между предприемачите и науката.

Сред двигателите на растежа могат да са изкуственият интелект и киберсигурността, смята председателят на БРАИТ Ирина Радоева. По думите ѝ България изостава от Европа, но и от водещи пазари като Китай и САЩ.

Повечето експерти в сектора смятат, че дългосрочният растеж ще зависи от инвестициите в образование, иновациите и ефективното сътрудничество между академичните среди, бизнеса и държавата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:54 | 27.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

Финанси виж още