IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

От падението на Intel до Закона за AI - най-важното в технологичния сектор през 2024 г.

Някои компании успяха да яхнат вълната на изкуствения интелект. За други годината беше катастрофа

14:30 | 01.01.25 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Pexels.com
Снимка: Pexels.com

Световният компютърен срив

Crowdstrike. Снимка: Bloomberg L.P. Crowdstrike. Снимка: Bloomberg L.P.

Датата 19 юли 2024 г. определено ще бъде запомнена не само от технологичните компании, но и от редица потребители по света като Световният компютърен срив. Денят беше белязан от поредица от технически проблеми. Те нарушиха услугите на банки, фондови борси, авиокомпании и редица други организации, предизвиквайки абсолютен смут. Необичайната каскада от сривове се предаде по цял свят - от Азия до САЩ, и се случи, след като Microsoft съобщи за прекъсване на онлайн услугите си. Оказа се, че зад всичко това стои компания за киберсигурност, наречена Crowdstrike Holdings. Тя е основен доставчик на софтуер срещу хакерски атаки. На 19 юли обаче се затрудни в поправянето на дефект, който прерасна в системни повреди. Те пък парализираха половината свят, блокирайки дейността на малки и големи търговци, банки и системи за здравеопазване. Компанията обвърза инцидента с „дефект, открит в една актуализация на съдържание за Windows хостове“ и заяви, че сривът не се дължи на кибератака или пробив в сигурността. Е, със сигурност не беше хубаво преживяване за никой в индустрията. 

Съкращенията на служители

Снимка: Pexels.com Снимка: Pexels.com

И тази година технологичният сектор не успя да се опази от съкращения. Общо 529 компании от индустрията се разделиха с близо 150 хил. души от работната си ръка по данни на Layoffs.fyi. Броят е значително по-малък от 2023 г., когато бяха съкратени над 264 хил. работници. Най-тежко засегнати през последните 12 месеца бяха производителите на електроника. Само Intel обяви съкращаването на 15 хил. служители. Tesla каза, че ще се раздели с 14% от работната си сила, а Dell – с 10%. Cisco освободи 9900 души в рамките на два кръга съкращения, a Amazon съкрати 9000 работници. Съкращенията застигнаха дори Apple, която се смяташе за застрахована срещу тях. Редица компании се преструктурират, други инвестират повече в изкуствен интелект. Всички обаче бяха повлияни от геополитическата обстановка и икономическите предизвикателства. 

Идеята за разбиването на Google

Google Chrome. Снимка: Bloomberg L.P. Google Chrome. Снимка: Bloomberg L.P.

Темата за разбиването на бизнеса на технологичните гиганти изплува на повърхността отново. Преди години регулаторите позволиха концентрирането на прекалено много власт в ръцете на шепа компании. Сега се опитват да поправят нещата, включително чрез по-голям контрол над сливанията и придобиванията. Това лято Google на Alphabet се изправи пред поредна заплаха. Американски съдия установи, че компанията незаконно монополизира пазара на търсачки. Стигна се дотам, че главни прокурори и Министерството на правосъдието на САЩ заявиха, че може би е добра идея Google да продаде части от свия бизнес. Това може да се превърне в най-голямото принудително разбиване на американска компания, откакто AT&T беше разделена през 1984 г. Процесът започва през април следващата година. Това е един от няколкото антимонополни казуса срещу технологични гиганти, подети от администрацията на Джо Байдън. През 2025 г. щафетата в САЩ поема Доналд Тръмп, а това може да означава и промяна в отношението към Google. 

Подкрепата на Илон Мъск за Доналд Тръмп

Илон Мъск в подкрепа на Доналд Тръмп. Снимка: Bloomberg L.P. Илон Мъск в подкрепа на Доналд Тръмп. Снимка: Bloomberg L.P.

Споменавайки преизбирането на Тръмп, няма как да не припомним, че един от най-големите му поддръжници в тазгодишната му кампания беше не кой да е, а едно от най-разпознаваемите лица в технологичния свят. Илон Мъск открито подкрепяше Тръмп в президентската надпревара. Той похарчи над 130 млрд. долара в негова подкрепа. Няма друг милиардер, който да направи повече, за да помогне на Тръмп да спечели. Така предприемачът се издигна до най-високите ешелони на дарителите през този изборен цикъл. В замяна Тръмп му даде официална позиция. От нея той може да съкращава държавни разходи, може да влияе на политиката и федералните агенции. За Мъск, който оглавява няколко компании, това може да е само добра новина, защото може да повлияе на органите, които контролират огромната му империя от корпорации. Мъск твърди, че може да съкрати безпрецедентните 2 трлн. долара от федералния бюджет. Широките правомощия ще дадат на лидера на Tesla, SpaceX и X лостове за преструктуриране на федералните агенции, които едновременно регулират и имат властта да разследват шестте му компании. Остава големият въпрос колко крехко е приятелството между двамата мъже. Тръмп има славата на човек, който лесно обръща гръб дори на най-верните си приятели. За Мъск това може да не е добра новина. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:42 | 01.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

Финанси виж още