На голямо търговско изложение на полупроводници в Токио през декември роботи играеха тенис на маса, а впечатляващ брой директори споделяха своята визия за всичко – от квантовите изчиследния до изкуствения интелект (AI), разказва Катрин Торбек в коментар за Bloomberg. Повече от 1000 компании, представляващи почти всеки аспект от веригата за доставки, показаха най-новите си технологии пред около 100 хил. присъстващи.
Но Катрин Торбек обръща внимание на друго: "Докато вървях от местната жп гара сред море от мъже в костюми, се чудех къде са всички жени".
Не е необичайно индустрията за полупроводници и технологичният сектор като цяло да се усещат като мъжки свят. Приблизително 12% от лекторите на изложението в Токио в края на тази година година са жени. Това представяне може да звучи мрачно, но е много по-добро от някои от други панели и семинари в Япония през последните месеци, отбелязва още авторът.
Това неравномерно разпределение не е грешка, нито е уникално за Азия. Липсата на жени в сектора за чипове е глобална главоблъсканица. Доклад от 2023 година установява, че средният дял на жените в работната сила е между 20 и 29 на сто, а делът на жените на технически позиции е в диапазона 10-19%. Тези данни намаляват още повече, когато става дума за управленски роли.
Компаниите за производство на чипове отчаяно трябва да преразгледат усилията си за наемане и задържане на жени на работа, отбелязват анализатори и Катрин Торбек отчита, че през последните години има известна реакция срещу усилията за корпоративно многообразие. Един от най-гласните критици наскоро беше избран за президент на САЩ (Доналд Тръмп - бел. ред). А време за подобен дебат няма - този сектор вече е в агония заради огромния недостиг на работна ръка.
Глобалният бизнес с полупроводници се очаква да се превърне в индустрия за трилиони долари до края на десетилетието. Би било жалко за жените да пропуснат този икономически бум, особено като се има предвид, че тяхното участие е ключово за преодоляване на най-голямото очаквано препятствие пред отключването на този потенциал. Индустриалната асоциация Semi предвижда нуждата от 1 млн. допълнителни работници до 2030 г.
Във време, в което правителствата по целия свят харчат милиарди долари, за да постигнат напредък, политиците трябва да признаят, че усилията за стимулиране на вътрешното производство не могат да си позволят да загърбят половината население. За лидерите в частния сектор също има купища данни, които показват, че повече жени лидери допринасят за по-ефективни и по-устойчиви бизнеси.
Но в технологичния сектор залозите изглеждат още по-високи. Многообразието движи иновациите и вземането на решения без критичен поглед, което се случва при липсата на разнообразие, може да постави в неизгодно положение фирмите, които се опитват да разрешат трудни проблеми. По-специално технологичната екосистема на Япония беше изправена пред критики, че не е иновативна, тъй като изоставаше все повече и повече от Силициевата долина. В същото време жените са оставени извън технологичния сектор на страната. Япония има най-малък дял сред страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) на момичета, които очакват да работят в областта на науката или технологиите, когато навършат 30 години, и най-нисък дял на жени, завършили специалности в сферата на науката, технологиите, инженерството и математиката, известни като STEM.
На панел, разглеждащ някои от бариерите, пред които са изправени компаниите при наемането и задържането на жени, тази по-малка група от завършили STEM се очерта като ключов проблем. Решаването на този казус ще изисква повече от усилия на компаниите. То ще изисква системни промени, които насърчават жените да градят кариера в технологиите на университетско ниво и дори по-рано. Властите могат да помогнат за налагане на корпоративна промяна, но това няма да е достатъчно. Междувременно насърчаването на жените в областта на лидерството е от решаващо значение за справяне с липсата на ролеви модели и ментори на по-високи позиции в индустрията за чипове.
Колкото и този бизнес да изглежда като "мъжки свят", има проблясъци на надежда, пише в заключение Торбек. В края на 2024 година сп. Time представи главния изпълнителен директор на Advanced Micro Devices Лиза Су за главен изпълнителен директор на годината. Родената в Тайван имигрантка в САЩ допринесе за 50-кратно увеличение на цената на акциите на AMD по време на управлението си. Нейният мандат е разглеждан специално от Harvard Business School в рамките на казус, показващ, че жените са повече от способни да ръководят в този сектор, когато им се предостави възможност. В скорошно интервю Су коментира, че влага много страст в работата си и залага на инициативата за лидерство на жените на Global Semiconductor Alliance, изтъквайки важността на обединяването на жените в индустрията чрез подкрепа и менторство.
"Бях развълнувана да се натъкна на групи от жени в някои аудитории на конгреса", пише още Торбек. На фона на разгорещената надпревара за господство в малките компоненти, които захранват нашите смартфони, компютри и автомобили, и процъфтяващото търсене на изкуствен интелект, страните и компаниите, които излизат на върха, ще бъдат тези, които имат толкова жени в работната си сила, колкото и мъже - не за да запълнят някаква квота за многообразие, а защото бизнесът им се нуждае от тях.
преди 1 ден половината от чиповете венаги са се произвеждали от мъже , а другата от жени - -всички квоти са запълнени отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 ден Къде са жените-кофражисти? Къде са жените-заварчици? Къде са жените-водопроводчици? Къде са жените-миньори? Къде са жените-фаянсаджии? ...Абе разкарайте се с тоя воннящ сексизъм, който непрекъснато пробутвате!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 ден хахха,,нов ден, нова социална несправедливост за борене.Няма почивен ден за самоотвержените прогресивни сили. Липсата на жени в сектора за чипове била глобална главоблъсканица.Ми случайно да ви хрумва, че жените и мъжете са различни, имат различни силни страни и приоритети и точно това е в основата на здравото общество.Знам,че тази идея е крайно непонятна за неуморните търсачи на несправедливости, но може би няма да е лошо да я обмислят... отговор Сигнализирай за неуместен коментар