С 10,8% се увеличават приходите на България от високи технологии за 2023 г., показва Годишният доклад на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST) за 2024 г.
Въпреки че темпът на растеж се забавя в сравнение с предходната година, когато е бил 16,9%, индустрията остава устойчива и според браншовата организация е един от основните икономически двигатели на България. За да се запази този статус обаче, са необходими съвместни усилия между бизнеса, държавата и образователния сектор.
Докладът поставя страната на 25-о място сред най-конкурентоспособните локации в света за изнесени (аутсорсинг) услуги, като запазва лидерска позиция в Югоизточна Европа. Въпреки това България е сред държавите с умерен фокус върху развитието на дигитални умения и иновации, което ограничава потенциала за дългосрочно развитие.
Страната е на трето място по езикова подготовка в Югоизточна Европа и на 16-о в света по владеене на английски според English Proficiency Index 2023. Немският е на второ място сред най-изучаваните чужди езици в българските гимназии, следван от френски и руски език. AIBEST отчита това като конкурентно предимство, което укрепва позициите на страната като атрактивна дестинация за международни компании.
Образованието обаче остава значително предизвикателство за сектора. Само 5,5% от учениците специализират в STEM дисциплини, а 54% от тях са функционално неграмотни по математика според международните оценки PISA. Според доклада инвестициите в образователната система от едва 3,9% от брутния вътрешен продукт (БВП) са недостатъчни, задълбочават регионалните неравенства и ограничават икономическите перспективи.
Снимка: AIBEST
„България има уникалния потенциал да се утвърди като иновационен хъб в Югоизточна Европа, но това изисква значителни инвестиции в образованието, ясна регулаторна рамка и дългосрочна стратегия. Ако не предприемем бързи действия, рискуваме да изостанем в глобалната надпревара за таланти и иновации“, каза по време на представянето на доклада Илия Кръстев, председател на AIBEST и член на Управителния съвет на работодателската организация на високотехнологичния бизнес БРАИТ.
Данните показват още, че секторът на високите технологии осигурява заетост на 104 404 души, което е увеличение от 1% спрямо предходния период, когато ръстът е бил 18%. Според доклада е необходима предвидима данъчна политика, подобряване на административната среда и създаване на стимули за научноизследователска и развойна дейност (R&D) в страната. Асоциацията посочва, че гъвкавата регулаторна рамка е от съществено значение за насърчаване на иновациите и внедряване на нови технологии, което ще намали административната тежест и несигурността за бизнеса.