Върховният административен съд (ВАС) потвърди законността на предварителното изпълнение на заповедта на председателя на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова, с която се забраняват неустойки в договорите на клиентите на "Виваком България" ЕАД, съобщиха от КЗП.
Съдът е отхвърлил жалба на дружеството, като е постановил, че интересите на потребителите следва да бъдат защитени срещу потенциално нелоялни практики.
ВАС е потвърдил и правото на КЗП да прилага мярката за предварително изпълнение, като подчертава значимостта на защитата на потребителите в случаи на нарушени права поради едностранно наложени клаузи в договорите.
В началото на септември Филипова издаде заповед, с която задължава мобилните оператори да не могат да начисляват други неустойки освен три стандартни месечни вноски при прекратяване на договор. И трите мобилни оператора обжалваха заповедта.
През ноември Върховният административен съд отмени допуснатото от Филипова предварително изпълнение на заповед, с която забрани на „Йеттел България“ да прилага агресивна нелоялна търговска практика в случаите, в които има предсрочно прекратяване на договора по желание или по вина на потребител.
Впоследствие мобилните оператори са направили доброволни редакции на клаузите за неустойки при предсрочно прекратяване на договорите си, съобщиха от КЗП. Въвежда се лимит за неустойките при предсрочно прекратяване на договора до три стандартни месечни такси.
В края на ноември Комисията за защита на потребителите сезира Националната агенция за приходите (НАП) за проверка на внесения и дължим от мобилните оператори ДДС върху събраните от потребителите през последните пет години неустойки за отстъпки от цените на абонаментни планове и закупени в брой или на лизинг устройства.