IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ChatGPT все още не е толкова важна част от живота ни, че да започне да пуска реклами

Услугата трябва да може да си позволи отлив на клиенти при старта на рекламите. Засега чатботът не може да се похвали с такава стабилност

11:48 | 06.12.24 г. 7
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Twitter съществуваше от четири години преди „популяризираните туитове“ да се появят, а компанията трябваше да се справя със значително потребителско недоволство. Meta все още не е опитала да монетизира своя клонинг в Twitter -Threads, въпреки че има повече от 275 млн. потребители. (Има слухове, че компанията ще започне да тества малък брой реклами през януари 2025 г.)

ChatGPT тъкмо стана на две години. За това време тя предизвика повече шум, отколкото който и да е технологичен стартъп. И въпреки това не успя да се затвърди като незаменим инструмент за достатъчно хора, които да ограничат риска от изоставяне на услугата, след като рекламите започнат да се натрапват. Има много алтернативи. От друга страна, това не е единствената компания за изкуствен интелект, която иска да експериментира. Миналия месец Perplexity заяви, че ще включва „спонсорирани“ предложения за въпроси в нейния чатбот.

Годишните приходи на OpenAI са 4 млрд. долара, по-голямата част от които са от ChatGPT. Другата част са от продажбата на достъп до нейния приложно-програмен интерфейс (API). ChatGPT има 250 млн. седмично активни потребители, а през септември компанията каза, че има над 11 млн. плащащи клиенти, сочи вътрешна бележка, разгледана от The Information.

За съжаление, разходите на компанията са толкова умопомрачително големи, че приходите ѝ не се доближават до покриване на нейните операции. OpenAI, която наскоро набра финансиране в размер на 6,6 млрд. долара, при което пазарната ѝ оценка достигна 150 мрд. долара, ще трябва да похарчи още повече пари, тъй като продължава да изгражда модели, които изискват все повече и повече изчислителна мощност и консумация на енергия.

Рекламата може да запълни част от тази празнина, но е твърде рано. Теорията, че ChatGPT може да заеме голяма част от пазарния дял на Google в търсенето, разчита на това, че това е по-рационализиран начин за намиране и усвояване на информация. Рекламата, ако иска да осигури някаква стойност на компаниите, които биха могли да я купят, трябва да наруши това по някакъв начин.

Но имаме и по-голям въпрос за доверието. ChatGPT може да се е превърнала в популярно име в световен мащаб, но брандът ѝ е също толкова известен със своята ненадеждност. Халюцинациите на изкуствения интелект и неспособността просто да признае, когато не знае нещо, поставиха него и други чатботове под въпрос. Интегрирането на рекламата допълнително би натоварило доверието в нея. Това наистина ли е най-добрият отговор, ще се чудят потребителите, или просто този, за който се плаща на ChatGPT?

Що се отнася до това, OpenAI ще поддържа версията, че може да бъде достатъчно прозрачна по отношение на рекламите и ненатрапчива при позиционирането им, за да не разваля основния си продукт. Виждали сме това и преди. Това, което може да започне като спонсорирани по-скоро маловажни въпроси, като тези, с които Perplexity експериментира, ще трябва да се развие с промяната на навиците на потребителите, а нуждата от постигане на допълнителен ръст на приходите става все по-силна.

В прессъобщение на Google преди около 24 години тя се хвалеше, че новата ѝ рекламна платформа ще помогне за „запазването на уебсайта ѝ чист“. Може би тогава е вярвала в това, но знаем какво се случи след това. Има само една траектория за фирмите, които започват да рекламират: все повече и повече. Разликата е, че Google бързо стана толкова добра, че можеше да си позволи да стане малко по-лоша. ChatGPT далеч няма този лукс.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:50 | 06.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

7
rate up comment 0 rate down comment 5
гъбко
преди 1 месец
До: khao Горе-долу е така. Поне тези дето платих, отключват повече функционалности в алгоритмите и ползват обучени модели в/у различен обем данни. Много добре замислен и реализиран софтуер са. Видях в един от алгоритмите платена част за дописване на API и си викам чакай да "попипам", чисто любопитство. Определено всеки от тези алгоритми е по-умен и начетен от въпросният ***. Като минимум имат функционалност за комбинативност, при него е латернаджийство, зациклило на един барабан ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 0
Ckъcaнa_Ушaнka
преди 1 месец
До: 1-5"00", абе Оли, ти толкова ли се чааллна вече, че си водиш монолози тука?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 10
khao
преди 1 месец
До: гъбко хахаха, тоест ако не си платиш, получаваш по тъъъп интелект! Примерно Тиквата :D:D но извън шегата, тествах 1-2 пъти само, не мога да кажа че имам опит с него!... в момента съм на тема гледане на малки деца, нямам време
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 11
гъбко
преди 1 месец
До: khao Абе ако не знаеш точно какво искаш да получиш и не си на pro абонаментите, токените можеш за няколко часа да ги употребиш. Не че не ти продават допълнително де ... Не съм се бъзикал с езиковите модели дет са шир потреба, ползвах няколко специализирани дет са обучени. То и там заигравка има, можеш да ползваш модел обучен в/у милион , върху 100 милиона или върху милиарди данни. Цената е различна ... :))) ... в порядъка! Според мен са го измислили, нямат нужда от реклами. Ама що пък не!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 11
khao
преди 1 месец
До: гъбко пробвах го няколко пъти, добре е,.. бачка и в сучаи че незнаеш какво искаш, .. преди години бях гледал един нискобчджетен филм който ми хареса но му забравих името, та с частично обяснение на сюжета и няколко помощни въроса след 4-5 опита успя да го намери... един вид че може и разговор да завържеш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 13
гъбко
преди 1 месец
До: khao В частта си за писане/дописване на код върши ли работа? Пробвахте ли го? Щото аз пробвах няколко различни алгоритъма за претакване на инфо, впечатлен съм от резултата. Мисля, че когато точно знаеш какво искаш, и да си напишеш заданието коректно вършат добра работа алгоритмите. Ще ги ползвам в pro версията със сигурност в бъдеще. Даже гледах, можеш на собствен хардуер да си свалиш някои от тях, и да ги подкараш на 4080ка например. Вярно бавни са, не е като online, но не ти ползват data.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 16
khao
преди 1 месец
Тоест ще стане като търсачките, спонсорираните резултати ще са най отгоре, СУпер! :D:D тогава къв интелект е ако не може да се самоиздържа ? Примерно да разцъква из борсата и с печалбите да си плаща тока (в неговия случай храната) :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още