IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ChatGPT все още не е толкова важна част от живота ни, че да започне да пуска реклами

Услугата трябва да може да си позволи отлив на клиенти при старта на рекламите. Засега чатботът не може да се похвали с такава стабилност

11:48 | 06.12.24 г. 7
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Да кажем, че вие сте технологичен стартъп с готин нов продукт, който един ден може да има милиони, дори милиарди потребители. Нещата ви се получават добре за начало и набирате сериозна сума пари, за да можете да се разраснете бързо. Казвате на инвеститорите, че засега се фокусирате върху растежа, но планът е в крайна сметка да пуснете реклама и да превърнете услугата си в машина за пари.

Правилното разпознаване на инфлексната точка, в която да направите това, е от решаващо значение. Ако издърпате кабела твърде рано или агресивно, рискувате да изключите потребителите, които са започнали да използват вашия продукт, но все още могат да си спомнят живота без него, и няма да се поколебаят да се откажат от него. Още по-деликатното е, когато това, което предлагате, може да бъде намерено другаде.

В момента OpenAI прави подобни изчисления и трябва да бъде внимателна, пише Дейв Лий за Bloomberg. Главният финансов директор на компанията Сара Фрайър коментира пред Financial Times, че компанията обмисля въвеждането на реклама и ще „обмисли кога и къде ще я внедрим“. Тя посочи, че OpenAI наскоро е наела Кевин Уейл, бивш директор на Meta Platforms, който е много подходящ за задачата. „Добрата новина, че Кевин Уейл поема кормилото е, че той идва от Instagram. Той знае как работи това [въвеждането на реклами]“.

Любопитното е, че по-късно Фрайър направи следващо изявление, в което се казва, че „въпреки че сме отворени да проучим и други потоци от приходи в бъдеще, нямаме активни планове да се насочим към рекламата“.

Защо е това колебание? OpenAI знае, че рекламата е изключително чувствителна тема, която може да сигнализира за тревожни тенденции.

Първо, това може да се тълкува като признание, че настоящият ѝ план – печелене чрез продажба на абонаменти за използване на най-модерните версии на нейния AI – може никога да не са достатъчни, за да компенсират дефицита, пред който е изправена, така че да реализира печалба.

Второ, преследването на рекламни приходи обикновено дава старт на това, което технологичният коментатор и активист Кори Доктороу прословуто нарече enshittification – точката, в която про-потребителските политики като ефективност и полезност са узурпирани от благоприятни за рекламодателите стимули като оптимизиране за по-голяма ангажираност на аудиторията и повече „прекарано време“ в услугите.

Няма никакво съмнение, че ChatGPT в крайна сметка ще включи реклами, пише още Лий. Това е изкушение, което изглежда завладява почти всеки технологичен бизнес, дори и тези, които първоначално силно се съпротивляват. Netflix например е готова да генерира над 1,2 млд. долара от реклама следващата година, след като години наред казваше, че никога няма да вкара реклами в услугите си.

Дори компании, проектирани като бизнеси, поддържани от реклами, от самото начало са били предпазливи по отношение на момента на пускането им. На Facebook ѝ бяха нужни три години да пусне своята рекламна платформа, която позволи на компаниите да поставят таргетирани съобщения в новинарските емисии на потребителите. Google беше на няколко години, преди да въведе реклами, и дори тогава това действа изключително внимателно в сравнение с бомбардирането на потребители днес.

Последна актуализация: 11:50 | 06.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

7
rate up comment 0 rate down comment 5
гъбко
преди 1 месец
До: khao Горе-долу е така. Поне тези дето платих, отключват повече функционалности в алгоритмите и ползват обучени модели в/у различен обем данни. Много добре замислен и реализиран софтуер са. Видях в един от алгоритмите платена част за дописване на API и си викам чакай да "попипам", чисто любопитство. Определено всеки от тези алгоритми е по-умен и начетен от въпросният ***. Като минимум имат функционалност за комбинативност, при него е латернаджийство, зациклило на един барабан ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 0
Ckъcaнa_Ушaнka
преди 1 месец
До: 1-5"00", абе Оли, ти толкова ли се чааллна вече, че си водиш монолози тука?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 10
khao
преди 1 месец
До: гъбко хахаха, тоест ако не си платиш, получаваш по тъъъп интелект! Примерно Тиквата :D:D но извън шегата, тествах 1-2 пъти само, не мога да кажа че имам опит с него!... в момента съм на тема гледане на малки деца, нямам време
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 11
гъбко
преди 1 месец
До: khao Абе ако не знаеш точно какво искаш да получиш и не си на pro абонаментите, токените можеш за няколко часа да ги употребиш. Не че не ти продават допълнително де ... Не съм се бъзикал с езиковите модели дет са шир потреба, ползвах няколко специализирани дет са обучени. То и там заигравка има, можеш да ползваш модел обучен в/у милион , върху 100 милиона или върху милиарди данни. Цената е различна ... :))) ... в порядъка! Според мен са го измислили, нямат нужда от реклами. Ама що пък не!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 11
khao
преди 1 месец
До: гъбко пробвах го няколко пъти, добре е,.. бачка и в сучаи че незнаеш какво искаш, .. преди години бях гледал един нискобчджетен филм който ми хареса но му забравих името, та с частично обяснение на сюжета и няколко помощни въроса след 4-5 опита успя да го намери... един вид че може и разговор да завържеш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 13
гъбко
преди 1 месец
До: khao В частта си за писане/дописване на код върши ли работа? Пробвахте ли го? Щото аз пробвах няколко различни алгоритъма за претакване на инфо, впечатлен съм от резултата. Мисля, че когато точно знаеш какво искаш, и да си напишеш заданието коректно вършат добра работа алгоритмите. Ще ги ползвам в pro версията със сигурност в бъдеще. Даже гледах, можеш на собствен хардуер да си свалиш някои от тях, и да ги подкараш на 4080ка например. Вярно бавни са, не е като online, но не ти ползват data.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 16
khao
преди 1 месец
Тоест ще стане като търсачките, спонсорираните резултати ще са най отгоре, СУпер! :D:D тогава къв интелект е ако не може да се самоиздържа ? Примерно да разцъква из борсата и с печалбите да си плаща тока (в неговия случай храната) :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още