2. Привличането на кандидат като Qualcomm
Bloomberg писа, че Qualcomm е обмисляла придобиването на Intel, но интересът ѝ е отслабнал миналата седмица. Усложненията, свързани с придобиването на цялата Intel, са направили сделката не толкова привлекателна, коментираха по това време източници, запознати с въпроса.
Но Qualcomm също така може да обмисли придобиването само на част от Intel, като продуктовия бизнес например. Подобно на голяма част от индустрията за чипове, Qualcomm не произвежда свои собствени полупроводници. Вместо това тя проектира чипове и разчита на партньори като TSMC, за да се справи с производството. Ето защо е малко вероятно да иска производствените операции на Intel.
Broadcom по-рано обмисляше дали да се насочи към сделка с Intel, но не продължи с преговорите, съобщи Bloomberg през септември. Когато главният изпълнителен директор на Broadcom Хок Тан беше попитан дали може да поиска придобиване на компания за чипове, той заяви, че е достатъчно зает с интегрирането на придобитата VMware.
Всяко голямо сливане на компании за полупроводници ще се сблъска с регулаторни предизвикателства по целия свят – нещо, което Qualcomm и Broadcom знаят добре. Broadcom се отказа от опита си за покупката на Qualcomm, след като сделката беше блокирана от президента Доналд Тръмп през 2018 г.
3. Продажба на Altera
Звеното Altera на Intel, придобито през 2015 г. за около 17 млрд. долара, произвежда чипове, които могат да бъдат препрограмирани за различни цели, след като бъдат произведени. Intel води преговори за продажбата на част от бизнеса на финансови инвеститори – потенциална стъпка към първично публично предлагане на звеното.
Компании за изкупуване като Francisco Partners, Bain Capital и Silver Lake Management проучват опциите за оферти за инвестиране в Altera. Миналия месец обаче Bloomberg съобщи, че Lattice Semiconductor обмисля да направи предложение за цялата Altera. Lattice работи със съветници и търси подкрепа от компания за частен капитал, докато проучва потенциална оферта, посочват източници, запознати с въпроса.
Независимо дали подобна сделка се придвижи напред, или не, идеята за продажбата на цялата Altera може да получи нов тласък при нов главен изпълнителен директор на Intel.
4. Инвестиция на Apollo
Apollo предложи да направи многомилиардна инвестиция в Intel по-рано тази година. Базираната в Ню Йорк фирма посочи, че би била готова да направи инвестиция до 5 млрд. долара, съобщи Bloomberg през септември. Но преговорите не доведоха до някаква съществена новина.
Apollo вече има отношения с Intel. През юни компанията реши да придобие дял в предприятие, което контролира завод на чипове на Intel в Ирландия за 11 млрд. долара. Това увеличава вероятността партньорите да се включат в по-нататъшни преговори.
5. Сделка за Mobileye
Intel придоби разработчика на технология за самоуправление Mobileye през 2017 г. Въпреки че бизнесът бе листнат на борсата през 2022 г., Intel все още притежава голяма част от компанията. Тази ситуация има потенциала да се промени при новия главен изпълнителен директор.
През септември Intel каза, че в „в момента“ планира да се раздели с мажоритарен дял в Mobileye. Но по-рано този месец Bloomberg писа, че производителят на чипове разглежда опции за своя дял от 88%.
Intel може да се раздели с част от дела си, насочвайки го към публичния пазар или чрез продажба на трета страна, твърдят източниците, запознати с въпроса. Във всеки случай е малко вероятно това да бъде печеливша сделка за Intel, която плати около 15 млрд. долара за Mobileye. В момента компанията е с пазарна стойност от 14,1 млрд. долара.
преди 1 месец До: evlogi Ами що да не може? То щото съоръжения за производство на процесори за по 20-25млрд под път и над път. Въпрос на договорки. Samsung произвежда екрани за Apple. Renault произвежда двигатели за Mercedes. Италия, завода в Атеса, произвеждат бусовете Fiat Ducato, Peugeot Boxer и Citroen Jumper на една поточна линия ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Гелсингер обърка стратегията в самото начало.Трябваше да отдели производствения бизнес на Интел в отделна компания, както преди време направиха AMD, която да си кандидатства за субсидиите по закона за чиповете, а Интел да стане чист разработчик и дизайнер на процесори.Не е реалистично да очакваш други компании да ти възлагат изработване на чиповете си, при положение,че в същото време си им конкурент? отговор Сигнализирай за неуместен коментар