Revolut е изправена пред съдебно дело във Великобритания, според което може да плати на сръбска енергийна компания 700 хил. евро като част от иск за измама, пише Bloomberg. Това поставя под въпрос лекотата, с която измамниците могат да си служат с финтех платформата.
Terna Energy Trading инструктира своята банка да изпрати 700 хил. евро по сметка в Revolut, която смята, че принадлежи на бизнес партньор, сочат документи, подадени в съд в Лондон. Terna твърди, че сметката е принадлежала на 22-годишен чешки измамник.
Платежната система на Revolut първоначално спира, но след това дава зелена светлина на превода на сумата без предупреждение или намеса. Парите са били разпръснати от измамника чрез поредица от плащания, извършени в рамките на часове след прехвърлянето им, сочат съдебни документи от адвокатите на Terna.
Твърденията излязоха наяве по време на изслушване на административния съд в петък.
„Въпреки че управлява значителен регулиран бизнес с финансови услуги, Revolut не предоставя незабавни средства за комуникация, чрез които може да получи доклади за предполагаеми измами“, посочват адвокатите на Terna в документите. Terna иска да ѝ бъдат върнати въпросните 700 хил. евро плюс лихва.
Това е една от хилядите жалби срещу базираната в Лондон Revolut за одобрени от нея измами с насочени плащания, при които престъпниците подвеждат хората да изпращат пари онлайн към сметка извън техния контрол. Финтех компанията изпреварва всичките си конкуренти в Обединеното кралство по брой жалби за измами, сочат данни на Службата на финансовия омбудсман на Великобритания.
Revolut „отрича всички елементи на иска“ и в своя защита иска от съдията да реши, че е законно да задържи 700-те хил. евро въз основа на това, че е получила парите добросъвестно, според документи от адвокатите на финтех гиганта. Говорител на Revolut отказва да коментира повече.
Миналата година Revolut започна да се сблъсква с повече искове за възстановяване на разходи от хиляди жертви, показват данните на службата, което е предизвикало поток от жалби.
Независимо от това, дейността на хакерите също струва скъпо. Онлайн банката загуби около 20 млн. долара през 2022 г., след като престъпници успяха да се възползват от пропуск в нейната система за обработка на плащания в САЩ.
преди 1 месец Значи те изпратили парите по сметка, после Револют им е виновен. Нали имат името и данните на получателя. Да го търсят и да го съдят. Също така могат да търсят и вторичните получатели на парите. Тях могат да ги призоват да ги върнат доброволно. Защо когато мошенници с новогодишни оферти за къщи и хотели лъжат хората не подвеждат под отговорност банките където са открити сметки на мошенниците? отговор Сигнализирай за неуместен коментар