Германското правителство подготвя нови инвестиции в полупроводниковата индустрия на страната за милиарди евро само два месеца, след като Intel Corp. отложи плановете си да построи фабрика за чипове на стойност 30 млрд. евро в Магдебург, съобщава Bloomberg.
Новите средства ще бъдат предоставени на компании за чипове, за да разработят „модерни производствени мощности, които значително надхвърлят сегашното ниво на техниката“, коментира Аника Айнхорн, говорител на германското икономическо министерство, в изявление в четвъртък.
Очаква се субсидиите да достигнат общо около 2 млрд. евро, казват двама души, присъствали на официално събитие за плановете за финансиране тази седмица и пожелали анонимност, тъй като дискусиите все още не са публични.
Според говорител на министерството коментира в отговор на запитване от Bloomberg, че „сумата ще бъде в ниския едноцифрен диапазон на милиарди евро“.
Икономическото министерство на Германия публикува призив към компаниите за чипове да кандидатстват за нови субсидии по-рано този месец.
Ново правителство на Германия трябва да бъде избрано през февруари и вероятно то ще планира свой собствен бюджет, което внася несигурност за компаниите, които сега кандидатстват за субсидии.
Правителствата по света инвестират публични средства в индустрията на чиповете като част от усилията за локализиране на производството на компоненти, които контролират всичко - от авангарден изкуствен интелект до ежедневни джаджи. Тласъкът идва след прекъсванията на доставките от ерата на Covid и заради нарастващото напрежение между САЩ и Китай относно Тайван – основен производител на полупроводници в световен мащаб.
Европейският закон за чиповете, приет през 2023 г., има за цел да укрепи полупроводниковата екосистема на блока и да удвои пазарния дял на ЕС до 20% от световния производствен капацитет до 2030 г.
Секторът на чиповете в Германия се сблъска с две големи пречки. Проектът за фабрика на Intel за 30 млрд. евро в Магедебург трябваше да е най-големият, подкрепен от Закона за чиповете на ЕС с 10 млрд. евро субсидии. Закъсалата американска компания отложи обаче плановете си през септември.
Wolfspeed Inc. и ZF Friedrichshafen AG също оттеглиха планирано начинание за производство на чипове в Западна Германия.
Първите кръгове от германски субсидии за чипове съгласно законодателството на ЕС бяха предоставени на Intel и съвместно предприятие между Infineon и TSMC в Дрезден.
Икономическото министерство на Германия иска да използва новопредложените средства за субсидиране на 10 до 15 проекта в редица области, включително производството и сглобяването на микрочипове. „Финансираните проекти трябва да допринесат за силна и устойчива екосистема на микроелектрониката в Германия и Европа“, коментира Айнхорн.