Европейската технологична сцена има послание към Брюксел: вашите правила за изкуствен интелект и данни са вредни за бизнеса, пише Politico.
В забележително проучване сред европейските технологични компании основателите на стартъпи и инвеститорите изразяват недоволство, че правилата на ЕС около изкуствения интелект и защитата на данните са се отразили „негативно“ на условията за стартиране или разширяване на технологична компания.
Технологичната индустрия настоява бъдещата Европейска комисия (ЕК) да започне лечението, предписано ѝ от бившия италиански премиер Марио Драги. В доклад през септември той предупреди, че сложната плетеница от закони в Европа е това, което пречи на технологичния ѝ сектор да настигне САЩ и Китай.
„Регулаторната позиция на ЕС по отношение на технологичните компании пречи на иновациите“, написа Драги в доклада за конкурентоспособността. Той добави, че в ЕС има около 100 закона, насочени към технологиите, които пречат на технологичните компании да се конкурират в световен мащаб в областта на авангардните технологии, включително изкуствения интелект (AI).
Технологичните гиганти, сред които Meta и Google, подчертаха това послание с ожесточени лобистки кампании, предупреждавайки европейските лидери, че регулаторните пречки ще накарат континента да пропусне бума в областта на изкуствения интелект.
Новото технологично проучване потвърждава тези предупреждения ясно и категорично. 60% от участниците в проучването твърдят, че Общият регламент за защита на данните (GDPR) от 2018 г. е оказал отрицателно въздействие върху средата за стартиращи и развиващи се предприятия, а 25% са заявили, че той не е имал значителен ефект. Само 15 на сто казват, че въздействието му е било положително.
Законът за изкуствения интелект също получава слаби оценки: 53% заявяват, че ефектът му е отрицателен, а 27% - че няма значително влияние. Само 20% смятат, че той е имал положително въздействие.
„Всяко нещо, което се възприема, че създава... различни условия в сравнение с вашите конкуренти, работещи на други пазари, е нещо, което в крайна сметка се разглежда като пречка в сравнение със стимулите“, казва Том Вехмайер, партньор в Atomico.
Проучването е част от знаково годишно проучване на компанията за рисков капитал Atomico за представянето на европейските технологии. То е получило около 3500 отговора.
Европейската комисия вече започна да променя курса си.
Председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен посочи „иновациите в областта на изкуствения интелект“ като приоритет за следващия си мандат. Финландката Хена Виркунен, която ще бъде следващият технологичен цар на ЕС, заяви по време на изслушването си в Европейския парламент миналата седмица, че иска Европа да се превърне в „континент на изкуствения интелект“.
Докладът посочва още една пречка пред европейските технологични компании, когато става въпрос за победа в глобалната надпревара за AI: огромна липса на финансиране.
Европейските компании за AI са набрали 11 млрд. долара финансиране тази година спрямо 47 млрд. долара за базираните в САЩ компании за изкуствен интелект.
преди 4 седмици И това ако не е абсурд.Плащаме богато и пребогато на цяла една прислойка , за да пречи... отговор Сигнализирай за неуместен коментар