• Федерално жури установи, че Google незаконно се е опитвала да поддържа монопол върху разпространението на приложения чрез своя магазин Google Play на мобилни устройства. Съдия нареди на компанията да премахне ограниченията, които пречат на разработчиците да създават конкурентни магазини за приложения и системи за таксуване, които се конкурират с Google Play Store. Google планира да обжалва.
• Над 30 щатски прокурори заведоха дело срещу Google през юли 2021 г., заявявайки, че компанията незаконно е злоупотребила с властта си върху продажбата и разпространението на приложения чрез Google Play на мобилни устройства. Google уреди този случай за 700 млн. долара, но федерален съдия все още не е одобрил сделката поради опасения, че тя не разрешава предполагаемото антиконкурентно поведение.
Къде другаде бизнес практиките на Google са критикувани?
Главно в Европа. От 2010 г., когато Европейската комисия получи първата си официална жалба срещу конкурентните практики на Google, компанията получи три глоби на обща стойност над 8 млрд. евро. Google продължава да се бори в съдилищата с тези глоби, включително срещу емблематичната санкция от 4,34 млрд. евро за начина, по който управлява своята мобилна операционна система Android. През юни Европейският съюз повдигна допълнителни обвинения срещу Google, като я обвини, че облагодетелства своя бизнес с рекламни технологии в ущърб на рекламни конкуренти, рекламодатели и онлайн медии, и ѝ каза да продаде цялото подразделение.
През март Законът за цифровите пазари влезе в сила в Европейския съюз за Google и други определени като „пазачи“ на онлайн икономиката. Съгласно закона на тези компании няма да им бъде позволено да предпочитат собствените си услуги пред тези на конкуренти в техните платформи, ще им бъде забранено да комбинират лични данни в различните си услуги и ще им бъде забранено да използват данни, които събират от търговци трети страни, за се конкурират с тях. Европейската комисия започна разследване дали Google спазва новите правила във връзка с магазина за приложения и търсачката ѝ.
Какви други антимонополни дела е завела администрацията на Байдън?
Администрацията на Байдън ускори антимонополните си действия, които започнаха при предходния президент - Доналд Тръмп. В последните месеци на администрацията на Тръмп Министерството на правосъдието заведе първото дело срещу Google, а Федералната търговска комисия заведе иск срещу Facebook, обвинявайки я в незаконно поддържане на монопол в социалните мрежи, отчасти чрез придобиване на конкурентите Instagram и WhatsApp. Федералната търговска комисия иска компанията майка на Facebook – Meta Platforms, също да бъде разбита.
Тези действия, продължени от администрацията на Байдън, са най-големите антимонополни ходове срещу технологичните гиганти, откакто САЩ съдиха Microsoft през 90-те години, което доведе до споразумение, при което компанията ограничи някои бизнес практики.
Миналата година FTC съди Amazon.com Inc. за монополизиране на услугите на онлайн пазара чрез влошаване на качеството за купувачите и надценяване на продавачите. През март Министерството на правосъдието заведе дело срещу Apple за блокиране на конкуренти от достъп до хардуерни и софтуерни функции на нейните популярни устройства.