IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Разбиване на бизнеса на Google? Какво точно се случва с компанията?

Американският технологичен гигант е изправен пред сериозно изпитание

22:35 | 20.11.24 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Google на Alphabet загуби най-голямото антимонополно предизвикателство, пред което беше изправена това лято, когато американски съдия установи, че тя незаконно монополизира пазара на търсачки. Сега е изправена пред възможността резултатът да бъде принудително разпадане на компанията.

Главни прокурори и Министерството на правосъдието на САЩ заявиха, че обмислят дали да поискат от съдия Амит Мехта да принуди Google да продаде части от своя бизнес, което би било най-голямото принудително разбиване на американска компания, откакто AT&T беше разделена през 1984 г. Мехта ще наблюдава процеса, определен за април 2025 г. относно предложените отстъпки срещу незаконния монопол, пише Bloomberg.

Мехта от Окръжния съд на САЩ в Колумбия постанови, че 26 млрд. долара плащания, които Google е направила към други компании, за да направи търсачката си опция по подразбиране в смартфони и уеб браузъри, ефективно блокират всеки друг конкурент на пазара. Решението на Мехта беше обявено след 10-седмичен процес през 2023 г. – първият от две десетилетия по обвинения в монополизация, който изправи федералното правителство срещу американска технологична компания от повече.

Случаят е един от няколкото антимонополни казуса срещу големи технологични компании, водени от администрацията на президента Джо Байдън, която направи насърчаването на конкуренцията в търговията централно място в своята икономическа политика.

Какъв е случаят срещу Google?

Министерството на правосъдието и главните прокурори твърдят, че Google, чиято търсачка контролира почти 90% от онлайн заявките, е платила милиарди долари, за да поддържа монопол върху пазара за търсене чрез споразумения с технологични конкуренти, производители на смартфони и мобилни доставчици. В замяна на дял от рекламните приходи, тези компании, включително Apple и Samsung Electronics, са се съгласили да зададат услугите на Google като стандартни за браузъри и мобилни устройства. Тези сделки са блокирали ключови точки за достъп, твърдят ищците, като са попречили на конкурентни търсачки, като DuckDuckGo и Bing на Microsoft, да получат обема от данни, от който се ниждаят, за да подобрят своите продукти и да се конкурират успешно с Google.

Мехта установи, че Google незаконно е монополозирала пазара на търсачки и текстови реклами при търсене – реламите, които се показват в горната част на страницата с резултати от търсенето.

„Споразуменията за дистрибуция на Google изключват значителна част от общия пазар на услуги за търсене и влошават възможностите на другите играчи да се конкурират“, коментира съдията. В резултат на монопола си Google е успяла да увеличи цените за текстова реклама без ограничения, допълни той.

Какво се случва сега?

Решението на Мехта се фокусира единствено върху това дали Google е нарушилa антитръстовите закони. Процесът, планиран за април, има за цел да се фокусира върху това как да се коригира незаконното поведение на Google.

Последна актуализация: 22:26 | 20.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

Финанси виж още