IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Финансирането на европейски стартъпи се насочва към трета поредна година на спад

Секторът все пак се стабилизира, сочи нов доклад на Atomico

21:23 | 19.11.24 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Pexels.com
Снимка: Pexels.com

Инвестициите в рисков капитал в европейски технологични стартъпи се очаква да намалеят за трета поредна година, твърди компанията за рисков капитал Atomico. Въпреки това има признаци, че нещата най-накрая се стабилизират, тъй като оценките на компаниите се подобряват, а лихвените проценти спада, пише CNBC.

Подкрепените с рисков капитал европейски стартъпи се очаква да си осигурят 45 млрд. долара инвестиции до края на 2024 г., което е малко по-ниско от сумата от 47 млрд. долара, които набраха през миналата година, твърди Atomico в своя доклад „State of European Tech”.

И все пак Atomico посочва, че това показва, че нивата на европейското технологично финансиране най-сетне са се „стабилизирали“ въпреки влошаването на глобалните макроикономически условия, което доведе до три поредни години на спадове.

Фирмата подчертава, че технологичната екосистема на континента е на много по-добро място, отколкото беше преди десетилетие, като финансирането на стартиращи компании тази година все още е на път да засенчи 43-те млрд. долара, набрани между 2005 и 2014 г.

През периода, простиращ се от 2015 до 2024 г., европейските стартъпи са набрали 426 млрд. долара, изпреварвайки значително инвестициите в технологични фирми от предходното десетилетие.

Том Вемайер, ръководител анализи в Atomico, коментира пред CNBC, че Европа все още има няколко ключови области, в които се нуждае от подобрение, преди да може да създаде компании от подобен мащаб като технологичните гиганти в САЩ и Китай.

„Има разочарование от продължаващите предизвикателства, пред които се изправяме, когато става въпрос за регулиране, бюрокрация, достъп до капитал и тази идея за мащабиране на фрагментирания европейски пазар“, посочва Вемайер в интервю.

Например пенсионните фондове в Европа се сблъскват с бариери пред инвестирането във фондове за рисков капитал и следователно не получават голяма експозиция към бързоразвиващата се екосистема на стартиращи компании на континента, казва още той.

Европейските пенсионни фондове разпределят само 0,01% от управляваните от тях активи на стойност 9 трлн. долара във фондове за рисков капитал, базирани на континента, показва докладът на Atomico.

Първата технологична фирма в Европа за 1 трлн. долара?

Според Atomico има признаци, че секторът се подобрява. В Обединеното кралство например миналата седмица финансовият министър Рейчъл Рийвс изложи планове за консолидиране на 86 отделни пенсионни фонда на местното правителство в 8 „мегафонда“, така че да се стимулират инвестициите в местни активи.

Британската група за застъпничество в областта на технологиите techUK твърди, че реформите „трябва да адресират бариерите пред по-голямата наличност на капитал от пенсионните фондове и да насърчат визия, която предполага повече инвестиции в стартиращи и разрастващи се предприятия в областта на технологиите и науката в Обединеното кралство“.

Реформите в пенсионните схеми в няколко други страни в Европа или са в ход, или се обсъждат в момента.

Atomico твърди, че е оптимистично настроена за следващото десетилетие в европейските технологии. Фирмата за рисков капитал, създадена от съоснователя на Skype Никлас Зенстрьом, прогнозира, че цялата европейска технологична екосистема може да бъде оценена на 8 трлн. долара до 2034 г. спрямо около 3 трлн. долара в момента.

Освен това Atomico прогнозира, че Европа ще създаде първата си технологична компания за 1 трлн. долара в рамките на десетилетие.

Въпреки че Европа е дом на няколко компании, оценени на и над 10 млрд. долара, включително Arm, Adyen, Spotify и Revolut, тя все още не е успяла да създаде компания с оценка от 1 трлн. долара.

За разлика от това Съединените щати, където няколко от компании от т.нар. „Великолепна седморка“ сега са на стойност над 1 трлн. долара. Те включват компанията майка на Google – Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia и Tesla.

„Ако успеем да отключим капитал в мащаб, да запазим най-ярките умове в Европа, да запазим този фокус върху решаването на наистина тежки проблеми за обществото и икономиката, това е начинът, по който ще отключим първата компания за трилион долара“, каза Вемайер.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:24 | 19.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

Финанси виж още