IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европейските технологични лидери призовават за „Европа на първо място“

Идеята им е да има противопоставяне на господството на САЩ след победата на Доналд Тръмп

08:15 | 19.11.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

„Ако погледнем много реалистично на това, което правят страните, те се опитват да се грижат за себе си и се опитват да формират коалиции, за да бъдат по-силни сами и като коалиция“, коментира Плантенга в интервю за CNBC. „Имаме много много талантливи, добре образовани хора.“

„Трябва да гарантираме, че можем да се грижим за собствената си безопасност, че можем да се грижим за собствената си енергия, да гарантираме, че ще продължим да инвестираме в нашето образование и иновации, за да можем да бъдем в крак с останалите в света“, подчертава той. „Ако не го направим, тогава ще изостанем. Във всяко сътрудничество винаги има търговия. И ако нямаме какво да търгуваме, ставаме по-слаби“.

„AI суверенитетът“ – ключовото бойно поле в момента

Друга тема, която предизвика много разговори на Web Summit, беше идеята за „суверенитет на изкуствения интелект (AI)“, което се отнася до държави и региони, локализиращи критична компютърна инфраструктура зад AI услугите, така че тези системи да отразяват по-добре регионалните езици, култури и ценности.

След като Microsoft се превърна в ключов играч в сферата на изкуствения интелект, се появиха опасения, че разработчикът на операционната система Windows и пакета инструменти за производителност Office си е осигурил доминираща позиция, когато става въпрос за основни инструменти за AI.

Технологичният гигант е основен инвеститор в създателя на ChatGPT – OpenAI, чиято технология използва в собствените си продукти.

За някои стартъпи решението на Microsoft да въведе AI решения доведе до вредни, антиконкурентни ефекти.

Миналата година Microsoft повиши таксите, които начислява на търсачките за използване на нейните API за търсачката Bing, които позволяват на разработчиците да имат достъп до бекенд инфраструктурата за търсене на технологичния гигант – отчасти поради по-високите разходи, свързани с функциите за търсене, разчитащи на изкуствен интелект.

„Те постепенно намаляват приходите ни – ние все още разчитаме на тях – а това намалява капацитета ни да правим неща“, коментира пред CNBC Кристиан Крол, главен изпълнителен директор на фокусираната върху устойчивостта търсачка Ecosia. „Microsoft е много яростен конкурент.“

CNBC е потърсила Microsoft за коментар.

Ecosia наскоро си партнира с друг доставчик - Qwant, за да изгради европейски индекс за търсене и да намали зависимостта си от американски технологични гиганти при предлагане резултати при сърфиране в мрежата.

Междувременно Законът за изкуствения интелект на Европейския съюз - забележителен законодателен акт с глобални последици, въвежда нови изисквания за прозрачност и ограничения за компаниите, разработващи и използващи изкуствен интелект.

Законите вероятно ще окажат голямо влияние предимно върху американските технологични фирми, тъй като те са тези, които правят голяма част от разработките и инвестициите в AI.

Тъй като Тръмп идва на власт, не е ясно какво може да означава това за глобалния регулаторен пейзаж на изкуствения интелект.

Шели Маккинли, главен правен директор на платформата ранилище на кодове GitHub, казва, че не може да предвиди какво ще направи Тръмп през втория си мандат, но че междувременно бизнесът планира редица различни сценарии.

„През следващите няколко месеца ще научим какво ще каже новоизбраният президент Тръмп и през януари ще започнем да виждаме част от онова, което президентът Тръмп прави в тази област“, ​​посочи Маккинли по време на модериран от CNBC панел по-рано тази седмица.

„Наистина мисля, че е важно всички ние, като общество, като бизнес, като хора, да продължим да мислим за различните сценарии“, допълни тя. „Мисля, че както при всяка политическа промяна, както и при всяка промяна в света, ние все още мислим кои са всички сценарии, които можем да използваме.“

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:50 | 19.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

Финанси виж още