IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Обръща ли Европа гръб на иновациите?

Старият континент трябва да намери баланса между регулациите и нуждите на бизнеса, смятат участници в конференцията Huawei Connect 2024

14:03 | 18.11.24 г. 4
Снимка: Pexels.com
Снимка: Pexels.com

През последните години фокусът на Европа падна върху Общия регламент относно защитата на данните (GDPR), Закона за цифровите пазари, Закона за цифровите услуги и Закона за изкуствения интелект. С тях Европа се записа като лидер в света на технологичната регулация, но изпусна възможността да насърчи иновациите.

„За мен регулациите трябва да са като киберсигурността – възможно най-ниски, но и възможно най-високи“, коментира Ана Паула Нишио, директор на подразделението за дигитална трансформация и изкуствен интелект към Дирекция за техническо сътрудничество и устойчиво индустриално развитие към UNIDO.

Според Хорст Хайц, председател на SME Connect Steering Committee, Старият континент трябва да бъде внимателен по отношение на технологии като изкуствения интелект, но вторачвайки се в регулациите, изпуска възможността да види какви шансове пропуска. Той смята, че Европа „прекалява“ с регулациите в опит да се пази от различни заплахи.

Хайц е на мнение, че Европа не си задава правилните въпроси.

„Преди да кажем, че 50% от малките и средните предприятия нямат уебсайт, трябва да си дадем сметка, че въпросът ни е грешен“, коментира той. „Не всяко предприятие се нуждае от уебсайт. Важно е да знаем от каква дигитализация се нуждае всеки“.

По думите на Хайц Европа има сериозен проблем и той е на бюрократично ниво.

„Как малките и средните компании ще се дигитализират, ако публичната администрация продължава да е аналогова“, пита той. „Когато трябва да предоставяш всичко аналгово, разбира се, че няма да искаш да се дигитализираш“.

Затваряйки се в омагьосания кръг на твърде много регулации и слабо напредваща дигитализация в публичния сектор, Европа се задъхва и не разполага с технологичните лидери, които са ѝ нужни.

„Последната голяма европейска компания се появи през 1972 г. в лицето на SAP”, припомня Хайц, допълвайки, че малките и средни компании се нуждаят от екосистеми, в които лидерите да дърпат останалите напред, да обучават и да учат своите партньори.

Заплахата от дигиталното разделение

На фона на всичко това светът става все по-силно дигитално разделен.

„На глобално ниво глобалното разделение се увеличава. Ако продължим да не му обръщаме внимание, то само ще се влошава. Има доста дълъг списък с изоставащи страни и това включва някои от източноевропейските държави“, коментира Ана Паула Нишио.

По думите ѝ за Европа проблемът е съществен, защото тя не се развива достатъчно бързо, колкото други региони.

„Не трябва да подхождаме противопоставяйки иновациите на регулациите. Те трябва да вървят ръка за ръка“, посочи Гуарав Трипати, главен технологичен директор на Partev NV.

Но заровила глава в регулациите и развяваща знамето на лидер в тази област, Европа рискува да загуби още повече позиции като иноватор и да попадне в списъка на дигитално изоставащите региони.

Може би Хайц е прав. Крайно време е Европа да започне да си задава правилните въпроси.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:03 | 18.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 1
khao
преди 1 час
доста хумористична статия, пълна с общи приказки...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 3
Pyramid
преди 1 час
До: гъбко добре де, имат си своето право китайците, да наричат нещата, както ТЕ намерят за добре. А, относно качественото съдържание... Дай да погледнем така: А, ТИ САМИЯТ, КАКВО предлагаш? Когато сам започнеш да предлагаш качествено съдържание, едва тогава, ще погледне светът добре на твоите претенции. Към момента, не с е видяли нищо съществено затова, бъди така добър, или предложи, или си трай. По-честно ще е,някак.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 11
гъбко
преди 3 часа
Второ. Наличието на съдържание. Качествено съдържание да отбележа. АВТОРСКО съдържание. И то ще си остане такова, колкото и да се натискат големите тунеядци от Meta, Google и ChatGPT. Нема как да прилапат трудът на десетките хиляди автори и после да го продават от тяхно име. А Поднебесната не беше ли държавата, дето като напишеш "кланетоТянанмън" излиза, че това е измислица на прогнилият запад и такова нещо не е имало? Само питам, за протоколът. Да сравним "напредъка" и "изостаналостта" ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 13
гъбко
преди 3 часа
Huawei са доносници. С това да започнем. По въпроса колко е изостанала Европа, ми да се поинтересуват мислителите, колко европейски фирми, в това число и български, изграждат мрежи по света. И то всякакви мрежи. Качествени мрежи да отбележа. Теглят кабели и оптика, подреждат сървъри и пр. Лесно забележимо, само да иде където иска из ЕС и да пробва интернет трафика как е, кеф им мобилен, кеф им кабелен. И после да го сравни с Поднебесният или в УСАто. Дори не може да става дума за съпоставяне.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още