IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Обръща ли Европа гръб на иновациите?

Старият континент трябва да намери баланса между регулациите и нуждите на бизнеса, смятат участници в конференцията Huawei Connect 2024

14:03 | 18.11.24 г. 2
Снимка: Pexels.com
Снимка: Pexels.com

Опит за настигане на по-големите братя. Така можем да опишем последните няколко десетилетия за Европа що се касае до иновациите. Големите братя са Съединените щати и Азия, по-конкретно Китай. Докато ситуацията отвъд Океана и на изток показва силно развитие на технологични екосистеми, огромни държавни инвестиции в тях и обучение на кадри и потребители, Европа се фокусира върху това да бъде лидер в друга област – технологичните регулации.

Това обаче не успява да изкара Европа от дупката, в която сама падна, отстъпвайки повече място на Силициевата долина и китайските иноватори.

Стигна се дотам, че пускането на един продукт на два различни пазара в Европейския съюз отнема повече време, отколкото е нужно той да бъде предложен в два различни щата в САЩ. Това коментира на технологичната конференция Huawei Connect 2024 в Париж Хесус Контрерас, главен оперативен и финансов директор на EIT Digital.

„В САЩ е много по-лесно да създадеш нещо в Силициевата долина и да започнеш да го продаваш в Илинойс на следващия ден“, коментира той.

Това в някаква степен се дължи на различията в националните пазари в рамките на блока. От друга страна, не отговаря на амбициите на ЕС да се бори с останалите лидери. Контрерас все пак е на мнение, че Европа се справя добре с иновациите, но има накъде да се развива.

За Джу Сяомин, вицепрезидент Глобална индустрия в Huawei Technologies, напредъкът на дигиталната трансформация на Европа е по-бавен от планираното.

„Според доклада State of Digital Decade 2024 Европейският съюз цели до 2030 г. 90% от малките и средни предприятия да бъдат дигитализирани. Но сега делът е само 64%. Броят на еднорозите се очаква да се удвои спрямо този от 2022 г. и да достигне 500. Сега обаче има само 6% увеличение в броя спрямо 2022 г.“, изтъкна той.

Според него е очевидно, че Европа не може да изпълни целите, които си залага за дигиталното десетилетие, а това личи и от факта, че броят на хората с основни дигитални умения и на ИКТ специалистите се е увеличил съответно само с 1% и 2% от 2023 до 2024 г.

Бариери пред иновациите в ЕС

Основното предизвикателство пред иновациите в Европа са свръхрегулациите, коментира на конференцията Александър Писемский, главен изпълнителен директор на стартъпа Zenpulsar. По думите му се изгражда дори психологическа бариера пред създаването на иновации заради тежката бюрокрация. Фокусът пада все повече върху съответствието с регулаторните изисквания, отколкото върху всичко останало, смята той.

„За Европа е много важно да намери баланс между регулациите, иновациите и бизнес нуждите. Трябва да се мисли нестандартно“, категоричен е той. „Много е трудно, когато постоянно си поставян в някакви граници, да правиш нещо ново, да създаваш нещо, което никой не е правил до този момент“.

Последна актуализация: 14:03 | 18.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 0
гъбко
преди 1 час
Второ. Наличието на съдържание. Качествено съдържание да отбележа. АВТОРСКО съдържание. И то ще си остане такова, колкото и да се натискат големите тунеядци от Meta, Google и ChatGPT. Нема как да прилапат трудът на десетките хиляди автори и после да го продават от тяхно име. А Поднебесната не беше ли държавата, дето като напишеш "кланетоТянанмън" излиза, че това е измислица на прогнилият запад и такова нещо не е имало? Само питам, за протоколът. Да сравним "напредъка" и "изостаналостта" ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 0
гъбко
преди 1 час
Huawei са доносници. С това да започнем. По въпроса колко е изостанала Европа, ми да се поинтересуват мислителите, колко европейски фирми, в това число и български, изграждат мрежи по света. И то всякакви мрежи. Качествени мрежи да отбележа. Теглят кабели и оптика, подреждат сървъри и пр. Лесно забележимо, само да иде където иска из ЕС и да пробва интернет трафика как е, кеф им мобилен, кеф им кабелен. И после да го сравни с Поднебесният или в УСАто. Дори не може да става дума за съпоставяне.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още