IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Мечтае ли лидерът на Nvidia за бизнес с хуманоидни роботи?

Технологичният гигант има потенциала да постигне успех и на този пазар. Въпросът е дали си заслужава

21:00 | 07.11.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

На практика изграждането на роботи би било ужасна идея. Антимонополните регулатори вероятно ще насочат вниманието си към Nvidia, преди нейното господство на пазара на AI чипове. Компанията също така няма експертен опит във веригата за доставки и производство, от който се нуждае, за да изгради роботизиран хардуер. А навлизането в бизнеса ще навреди дълбоко на големите ѝ маржове на печалбата, които нараснаха до 55,3% през третото тримесечие.

„Nvidia е по-фокусирана върху създаването на нови пазари за своите чипове, отколкото върху изграждането на самите роботи“, казва Дейвид Регер, главен изпълнителен директор на германската NEURA Robotics, като допълва, че партньорството с големи производители има повече смисъл.

Хуанг описва себе си като „създаващ пазари, а не пазарен играч“, така че идеята му да се бори с други фирми за роботика за зараждащ се пазар може дори да не му допадне на личностно ниво.

Но превръщането на Nvidia в платформен център на една нова технология идва със своите предизвикателства. Arm Holdings – британският дизайнер на чипове, чиято технология се ползва в повечето смартфони днес, от средата на 2010 г. се позиционира като нискоенергийното, туптящо сърце на революцията на Интернет на нещата (помните ли я?). Вместо това, в продължение на няколко години се бореше да продаде необходимия софтуер на производители като Robert Bosch, за да изпълни визията си. Оттогава компанията се насочи към определянето си като ключова за следващата фаза в бума на изкуствения интелект.

Nvidia е навлизала на нови пазари и преди, с изумителен успех. Хуанг превърна видео картите за игри в основа на AI революцията, като стана важен партньор на всеки, а не конкурент.

В роботиката подходът вероятно ще трябва да бъде същият: Не изграждайте телата, а изграждайте мозъците и инструментите, без които роботите на всички останали не могат да съществуват. Печалбите от това начинание вероятно няма да достигнат нивото на сегашната златна треска за AI, но когато този бум се охлади, Nvidia може да се радва, че се е включила и в пазара на роботи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:48 | 07.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

Финанси виж още