IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Мечтае ли лидерът на Nvidia за бизнес с хуманоидни роботи?

Технологичният гигант има потенциала да постигне успех и на този пазар. Въпросът е дали си заслужава

21:00 | 07.11.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Един от запомнящите се моменти от последната конференция за разработчици на Nvidia беше към края на събитието на гиганта в производството на чипове. Облечен в своето добре познато кожено яке, главният изпълнителен директор Дженсън Хуанг излезе на сцената пред голям екран, показващ редица хуманоидни роботи, сякаш излезли направо от роман на Филип К. Дик. Малко след това на сцената се появи нещо далеч по-интересно - два високи до коленете робота, напомнящи повече на R2-D2 от „Междузвездни войни“, които излязоха, издавайки звукови сигнали.

Това е бизнесът, за който Хуанг говори през по-голямата част от 2024 г. и който той определи като следващата вълна на изкуствения интелект (AI). Роботите ще донесат AI, който „разбира законите на физиката“ и как да интерпретира света, каза той в интервю по-рано тази година. Всички фабрики ще бъдат роботизирани и ще изграждат продукти, които са роботизирани. „Милиарди“ хуманоидни роботи ще бъдат доставени през следващите години, прогнозира Хуанг.

След като завладя един от най-доходоносните пазари в последно време - за чипове, които могат да обучават и управляват генеративни AI системи, Хуанг говори за три други области, към които сега поглежда в търсене на потенциален растеж: автономни превозни средства, квантово изчисление и най-правдоподобният претендент – роботите, пише Парми Олсън за Bloomberg.

Може да поспорите, че Хуанг няма нужда да мисли за нови пазари, предвид зашеметяващата рентабилност на неговия бизнес с AI чипове. Nvidia генерира повече от 16 млрд. долара нетна печалба за второто тримесечие, което беше с близо 170% повече спрямо година по-рано. По-голямата част от 56-те млрд. долара, които Microsoft, Alphabet, Amazon.com и Meta Platforms се изчислява, че са похарчили през третото тримесечие за центрове за данни и други ресурси за изграждане на изкуствен интелект, бяха предназначени за Nvidia.

Но такъв силно концентриран бизнес е рискован. Ако шепата клиенти на Nvidia спре да купува AI чипове или започне да разработва свои собствени, или ако изискванията за AI изчисления се променят по някакъв начин, Nvidia изведнъж ще стане уязвима. И както всеки ветеран от бизнеса с полупроводници знае, индустрията се характеризира със скокове и спадове. Търсенето на AI чипове може да изглежда ненаситно сега, но няма да е вечно.

Един слух, който се разпространява сред фирмите за чипове, е, че Nvidia ще изгради свои собствени роботи от нулата. Идеята е, че може да се възползва от мощните си полупроводници, известни като графични процесори (GPU), и инструментите, които вече продава на разработчиците, за да изгради свои собствени роботи. Повече от 100 фирми за роботика, включително Siemens и Boston Dynamics, използват пакета Isaac на Nvidia от софтуерни инструменти и AI модели за тестване на приложения за роботи.

Изграждането на чиповете, софтуера и хардуера за роботи би означавало, че компанията контролира целия технологичен „пакет“ за такива машини. Как това може да е от полза за Nvidia? На теория може да разработи всички тези компоненти заедно, така че да работят безпроблемно един с друг, позволявайки на компанията да създава най-добрите роботи на пазара по почти същия начин, по който Apple прави с телефоните. Това все пак е идеята.

Последна актуализация: 19:48 | 07.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

Финанси виж още