IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Технологичните гиганти ще похарчат 200 млрд. долара тази година в преследване на AI

На този етап рекордните инвестиции притесняват голяма част от инвеститорите

18:00 | 02.11.24 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Преди три месеца Wall Street наказа най-големите технологични компании в света за това, че са похарчили огромни суми за разработването на изкуствен интелект (AI), само за да постигнат резултати, които не опрадават разходите.

Отговорът на Силициевата долина това тримесечие? Планове за още повече инвестиции, пишат Марк Беген и Лин Доън за Bloomberg.

Капиталовите разходи на четирите най-големи интернет и софтуерни компании – Amazon.com, Microsoft, Meta Platforms и Alphabet – се очаква да надхвърлят 200 млрд. долара тази година. Това е рекордна сума за този разточителен колектив. Ръководителите на всяка една от компаниите тази седмица предупредиха инвеститорите, че прахосването ще продължи и през следващата година и дори ще се увеличи.

Всичко това подчертава екстремните разходи и ресурси, изразходвани заради световния бум на изкуствения интелект, предизвикан от пускането на ChatGPT. Технологичните гиганти се надпреварват да осигурят дефицитните чипове от висок клас и да изградят множество центрове за данни, които технологията изисква. За да направят това, компаниите сключиха сделки с доставчици на енергия за захранване на тези съоръжения и дори посегнаха към ядрената енергия.

Всяка от тези компании се опитва да убеди Wall Street, че тези огромни инвестици ще направи бъдещите им бизнеси по-печеливши от сегашните, продаващи дигитална реклама, стоки и софтуер.

Най-големите технологични компании инвестират рекордни суми. Графика: Bloomberg Най-големите технологични компании инвестират рекордни суми. Графика: Bloomberg

По време на разговора си с инвеститорите в четвъртък главният изпълнителен директор на Amazon Анди Джаси нарече AI „наистина необичайно голяма възможност, може би веднъж в живота“, което се доказва от прогнозата на неговата компания за рекордните 75 млрд. долара разходи за 2024 г. Анализатори от MoffettNathanson нарекоха разходите на Amazon „наистина зашеметяващи“.

Ден по-рано главният изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг обеща да увеличи инвестициите в езикови модели за изкуствен интелект и други футуристични проекти, които сега определя като основни за бъдещето на компанията. Капиталовите разходи на Meta може да се покачат до 40 млрд. долара тази година. Междувременно капиталовите разходи на Alphabet се оказаха по-високи от очакванията на Wall Street, а главният финансов директор Анат Ашкенази прогнозира „значителни“ увеличения през 2025 г.

Apple също обеща да инвестира в AI, представяйки пакет от услуги, като по-мощна Siri, наречена Apple Intelligence. Но сравнително слабите финансови резултати през това тримесечие не бяха подпомогнати от новите AI продукти, които до голяма степен не бяха пуснати.

Финансовите резултати за технологичните гиганти тази седмица бяха смесени. Акциите на Amazon и Alphabet - компанията майка на Google, повишиха стойността си, след като компаниите надминаха очакванията за печалбата, до голяма степен поради силата на растежа на техните звена за облачни изчисления. Но Meta и Microsoft отстъпиха на борсата, след като плановете за разходи на първата предизвикаха притеснения, а прогнозата на втората за ръст на приходите от облака беше разочароваща.

За Microsoft слабото ѝ тримесечно представяне не се дължи на факта, че клиентите не се редят на опашка, за да плащат за нейните облачни и AI предложения, а защото компанията не може да изгради капацитет достатъчно бързо. „Това търсене се появи доста бързо“, каза изпълнителният директор Сатя Надела на инвеститорите в сряда. По думите му центровете за данни „не се изграждат за една нощ“.

Microsoft е похарчила 14,9 млрд. долара през тримесечието, което е ръст от 50% спрямо миналата година. Освен това е сума, по-висока от тази, която компанията някога е харчила за имоти и оборудване за една година преди 2020 г. Финансовият директор Ейми Худ каза на инвеститорите, че Microsoft ще работи за изграждането на „по-балансирана позиция“ по въпроса за предлагането на центрове за данни.

Като цяло анализаторите бяха оптимистични, че трудностите на Microsoft с предлагането на центрове за данни в крайна сметка ще бъдат преодолени.

Притесненията на Wall Street относно безумните разходи не изчезват. Тази седмица Meta отчете 4,4 млрд. долара оперативнаи загуба за Reality Labs - нейното подразделение, което произвежда очила за добавена реалност и други устройства, които са далеч от търговския успех. Компанията също така е похарчила много, за да разработи своите големи езикови модели Llama, които имат за цел да се конкурират с Google и OpenAI.

При представянето на резултатите на Meta Зукърбърг заяви, че тези инвестици в изкуствен интелект подобряват основния бизнес на компанията с продажба на реклами във Facebook и Instagram. Но инвеститорите ще следят с притеснение за всякакви признаци на слабост в рекламния бизнес. „тъй като продължават да чакат възвръщаемост на по-големите AI залози на Meta”, коментира главният анализатор на Emarketer Ясмин Енберг.

Все пак цената на акциите на Meta нарасна с 60% тази година. А някои анализатори твърдят, че големите разходи на Зукърбърг ще се отплатят в бъдеще. „Разбира се, историята е на негова страна“, пише в доклад MoffettNathanson, „и инвеститорите вече са обучени, че търпението тук е добродетел“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:55 | 02.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

Финанси виж още