IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Теодор Панайотов: Най-добрият ви преподавател може да бъде дигитален

Как технологиите ще променят обществото и как се създава критично мислене при използването на AI, коментира експертътъ

13:26 | 01.11.24 г.
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Много скоро ще имаме дигитално копие на най-добрите обучители в света, което ще бъде достъпно до всички хора, които не са в класната стая с тях. Тази прогнози направи в предаването "Футуризъм" на Bloomberg TV Bulgaria Теодор Панайотов, съосновател на Coursedot, дигитална платформа за сертификационни ИТ курсове, и компанията Ethermind, която предоставя на организациите иновативни инструменти за непрекъснато и персонализирано обучение на служителите им.

„Най-добрият ви преподавател може да бъде дигитален, в телефона, в компютъра ви и да си говорите с него, като той да ви обяснява и дава примери на вашия език, и да се адаптира спрямо вас“, посочи той.

Теодор Панайотов припомни, че имаше няколко съществени промени в начина, по който хората трупат умения – по време на пандемията всички учебни програми и корпоративни събития започнаха да се провеждат дигитално. Той добави, че с навлизането на изкуствения интелект (AI) в последните две години се вижда употребата на технологията за генериране на учебно съдържание.

„Свидетели сме на бързия темп на развитието на всички аспекти с помощта на технологиите и той води необходимостта от трансформация в образованието и корпоративната среда. Тенденцията е меките умения да стават все по-ключови, а нужните твърди умения се сменят много по-често“, коментира експертът.

Според него въпросите, които обществото и законодателите трябва да си задават, са свързани с това как да се вземат продуктивните решения на база данните и как да се впишем в ситуация на толкова бурно технологично развитие.

Теодор Панайотов обясни, че големите езикови модели са огледало на обществото, тъй като те са учени върху информация, генерирана именно от хората.

По думите му съществуват опасения, че технологията ще бъде използвана по вреден начин от злонамерени играчи, като отбеляза, че специалистите работят по усъвършенстването на AI, за да не може да бъде използван в тази насока. И отбеляза, че изкуственият интелект има изключително важна роля в обучението на обществото, с цел адаптация към новите заплахи.

„Всички тези глобални трендове довеждат до рискове, които са ясно свързани един с друг. Може да погледнем как развитието на модели с AI може да повлияе за развиване на дезинформация и да усили разделението в нашето общество", предупреди експертът. „Представете си какво ще стане в момента, в който лабораториите пуснат фотореалистичните текст към видео модели и как тогава ще различаваме информацията, ако нямаме критично мислене в обществото“, заяви още той.

Как се повишават уменията и преквалификацията в ерата на AI? Кога експертите ще достигнат до разработването на общ изкуствен интелект? Може ли това да се случи в следващите 2-3 години, въпреки общия консенсус за 2030 г.? Защо ЕС въвежда регламенти, свързани с технологията, които може да забавят бързото ѝ интегриране?

В предаването вижте още: Учени са разработили лекарство за рак, което съчетава химиотерапия и фототерапия в имплант; Изследователи са разработили нов материал, който може да улавя канцерогенния химикал бензен от въздуха по-ефикасно; Глобалното затопляне намалява ефикасността на фотосинтезата; Биоинженери са разработили „електроземеделие“ - система, предназначена да замени традиционната фотосинтеза.

Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Футуризъм“ може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:26 | 01.11.24 г.
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

Финанси виж още