IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Топ инвеститор: Nvidia може да достигне пазарна капитализация от 50 трлн. долара след 10 г.

Джеймс Андерсън, който е сред ранните инвеститори в Amazon и Tesla, счита, че потенциалният мащаб на Nvidia е много по-висок от това, което сме видели

15:48 | 14.07.24 г. 2
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Един от най-успешните технологични инвеститори счита, че производителят на чипове Nvidia ще бъде оценена на почти 50 трлн. долара след десет години, повече от общата пазарна стойност на всички компании от S&P 500 в момента, пише Financial Times.

Джеймс Андерсън, най-известен с ранните си залагания на компании като Tesla и Amazon, заяви: „Потенциалният мащаб на Nvidia в най-оптимистичния сценарий е по-висок от всичко, което съм виждал до момента, и може да доведе до пазарна капитализация от двуцифрени трилиони. Това не е прогноза, а възможност, ако изкуственият интелект работи за клиентите и лидерството на Nvidia е непокътнато“.

Компанията се възползва най-много от бума в търсенето на чипове, които могат да обучават и оперират силни генеративни AI модели като ChatGTP на OpenAI.

Книжата на компанията са поскъпнали със 162% от началото на годината, като тласнаха пазарната ѝ стойност до над 3 трлн. долара, 20-кратно увеличение спрямо стойността на производителя на чипове от около 150 млрд. долара през август 2018 г., когато Apple стана първата компания, достигнала оценка от един трилион долара.

Nvidia, чийто главен изпълнителен директор Джейсън Хуанг заяви, че компанията е в центъра на нова „индустриална революция“, за кратко изпревари Microsoft и Apple през юни и стана най-високооценяваната листната компания в света.

„Сегашният експоненциален напредък на компанията, конкурентните предимства в хардуера и софтуера и културата и лидерството са точно това, което търсим“, коментира Андерсън, който миналата година се обедини с холдинговата компания на семейство Анели в Италия, за да създаде Lingotto Investment Management. Там той управлява фонд за 650 млн. долара, чиято най-голяма позиция е американският производител на чипове.

Андерсън е най-известен с почти четирите десетилетия, които прекара в Baillie Gifford. Там той управлява флагманския инвестиционен тръст Scottish Mortgage Investment Trust, който купи акции на Nvidia за първи път през 2016 г. и помогна за превръщането на базираното в Единбург частно партньорство в необичайна звезда на технологичните инвестиции.

Когато Scottish Mortgage инициира позиция в Nvidia, „не беше ясно какъв ще бъде основният двигател – не бяхме решили дали това ще бъде хазартът, криптовалутите, автономното шофиране или AI, а го оставихме на хода на събитията“, коментира Андерсън.

Той допълва, че голямата разлика между производителя на полупроводници и някои други успешни залагания е, че „Amazon, Tesla и т. н. не започнаха от силно рентабилни и доминиращи позиции, а трябваше да стигнат до тях“.

Инвестиционният процес на Андерсън и Baillie Gifford е повлиян от университетския преподавател Хендик Бесембиндер, който установил, че в хода на много десетилетия само 4% от акциите допринасяли за цялото създадено нетно богатство, осигурявайки основата за вярването им, че фонд мениджърите трябва да се стремят да открият компании, които са изключителни победители.

Андерсън очерта защо Nvidia попада в тази категория в писмо до инвеститорите тази година.

Той отбеляза, че реалният растеж в търсенето на центрове за данни за AI чипове изглежда е около 60% на година. Преди следващото десетилетие ръст с 60% на приходите само от центрове за данни за десет  години и непроменени маржове ще се изрази в печалба от 1350 долара на акция и свободни парични средства от около 1000 долара на акция, коментира Андерсън. Ако се приеме, че доходността от свободния паричен поток е 5%, акциите на Nvidia може да струват 20 хил. долара след десет години, което се равнява на пазарна капитализация от 49 трлн. долара. Андерсън оценява вероятността от подобно развитие на 10-15%.

Сегашната комбинирана пазарна капитализация на всички компании в S&P 500 е около 47 трлн. долара.

Според Андерсън пътят вероятно ще е несигурен и не би се изненадал, ако Nvidia отбележи спадове от 35-40%.

В момента Nvidia се  търгува с над 47 пъти повече от предполагаемата си печалба на акция за следващата година и е отговорна за почти 30% от ръста със 17,7% на S&P 500 тази година.

Нарастващото влияние на компанията и на най-големите технологични компании с мегакапитализация в по-широките борсови индекси е предизвикателство за фонд мениджърите, които не притежават техни акции. Например глобалният фонд на Тери Смит изостана от бенчмарка си през първото полугодие на тази година, след като избра да избегне книжата на производителя на чипове, тъй като „все още не сме убедени, че перспективите пред компанията са толкова предвидими, колкото ни се иска“.

В отговор на въпроса дали генеративният изкуствен интелект е преекспониран Андерсън коментира, че „тесният генеративен изкуствен интерект за основни или потребителски задачи може да е много преувеличен, но по-големият въпрос според нас е дали той може да реши сериозни проблеми след десет години“, включително автономно шофиране, роботика и откриване на лекарства. „И в този смисъл това е обратното на краткотрайна мода... Nvidia ръководи тихо, но твърдо подкрепата и осигуряването на средства за тези области“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:57 | 14.07.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 5
marijoindigo
преди 5 месеца
Искате луд сeкc за 3 чaса, силна еpeкция, продължителна липса на еякyлация и повишен тeстостеpон! Сега е възможно и бeзoпасно, лично го изпpобвах! И прочетох за този метод тук: https://use.my/woodman
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 16 rate down comment 3
evlogi
преди 5 месеца
А прасетата може да полетят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още