Чрез изкуствения интелект кибератаките стават по-комплексни. Става дума за така наречените 3D атаки – от различни вектори спрямо един потребител – фишинг мейл, обаждане чрез дийп фейк разговор и семес. Това коментира Любомир Тулев, специалист по информационна сигурност, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.
Експертът поясни, че изкуственият интелект дава възможност за много по-комплексни атаки, подобрявайки изказа при дийп фейк разговор. В зората на фишинга мейлите бяха неправилно написани, сега вече с изкуствения интелект тези мейли са по-съвършени и заблуждаващи, посочи гостът в предаването.
Meta например правят немалко за защита на потребителите, но самите потребители трябва да имат киберхигиена като включване на двуфакторна идентификация например, допълни експертът.
Що се отнася до регулациите и разследванията на ЕС към технологичните компании, Тулев отбеляза, че въпреки че заплахата от санкции не е нова, в момента Meta "пробва, ако може да заобиколи или да се допре до регулациите, ако може да намери вратичка". Компанията има една единствена цел - да изкарва пари чрез реклами - и ще се опита по всякакъв начин да забиколи тези забрани, добави той.
Събеседникът припомни, че Meta не е единствената засегната компания - подобни разследвания има и срещу Apple и Alphabet. „Ако искат да оперират на европейския пазар, на тези компании ще им се наложи да се съобразят с регулациите или да платят сериозните глоби“, каза Тулев.
Припомняме, че в опитите си да постигне по-добро боравене с личните данни на гражданите си Европейската комисия информира Meta Platforms в предварителна констатация, че рекламният модел на компанията "плащане или съгласие" не отговаря на Закона за цифровите пазари (Digital Markets Act - DMA) на общността. Според Кoмисията този избор принуждава потребителите да се съгласят с отдаването на техните лични данни, но не им се предоставя по-малко персонализирана, но еквивалентна версия на социалните мрежи на Meta.
Компанията майка на Facebook и Instagram има възможност да се защити, като ЕК ще приключи разследването си в рамките на 12 месеца от откриването на производството на 25 март 2024 г. В случай на неспазване на законодателството, ЕК може да наложи глоба до 10% от общия световен оборот на компанията.
Предвид регулациите за киберсигурността и изкуствения интелект развитието на технологичните компании в ЕС ще бъде по-трудно в сравнение със САЩ, но това ще са двата големи тренда в бизнеса през следващите години и компаниите ще трябва да се съобразяват с тях.
Вижте целия разговор във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


ЦСКА 1948 официално обяви звездата на Спартак
Варненецът Иван Иванов бе обявен за световен шампион в тениса
БАБХ установи завишено количество неорганичен арсен в детски каши
ГДБОП предупреждава за нова измама с автомобили
Хванаха за ден 21 шофьори с алкохол или наркотици
Великобритания се връща в „Еразъм“, Стармър търси по-близки отношения с ЕС
Великобритания се разминава с отсрочката на ЕС за двигателя с вътрешно горене
Прагматизмът, Саудитска Арабия и новите модели ще движат игрите и е-спортовете
Основателят на iRobot за фалита и роботиката, част 2
Основателят на iRobot за фалита и роботиката, част 1
Как евтина тръба спестява сериозна сума от гориво
Главният дизайнер на Mercedes напуска
Нова технология разпознава пияните шофьори зад волана
Отмяна на забраната на ДВГ – какво означава това за шофьорите?
Ford обяви промени в стратегията и отписа 20 милиарда долара
Паргов: В БСП няма поколенческа война, но има нужда от млада кръв
Практика: Снимки от дубайски хотели ги пускат към обява в ... столичния жк "Младост"
4 зодии ще усетят истинска свобода по време на новолунието в Стрелец
Желязков призна: Неминуемо отиваме към избори