Илон Мъск е игнорирал многократните предупреждения относно задълженията за разкриване на данни към американските власти, предизвикани от нарастващия му дял в Twitter през 2022 г., твърди директор на Morgan Stanley, който е помогнал на Мъск тайно да натрупа акции от социалната мрежа, показва съдебно дело.
В иска се твърди, че Мъск и неговата дясна ръка Джаред Бърчал са знаели и са обсъждали правилото, че трябва да разкрият над 5% дял в Twitter, като се цитират свидетелски показания на двамата в рамките на разследване на Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
Делото, заведено от инвеститор на Tesla във вторник (28 май) в Махнатънския федерален съд, обвинява Мъск, че е измамил инвеститорите, като е забавил разкриването на дела си в Twitter, за да натрупа акции на по-ниски цени. Пенсионният фонд на пожарникарите в Оклахома твърди, че Мъск е спестил повече от 200 млн. долара, като е добавил тайно своя дял в Twitter, а това е в ущърб на някои инвеститори.
Мъск и Бърчал са привлекли неидентифицирания управляващ директор на Morgan Stanley да разработи тайна търговска стратегия, за да скрие придобиването на акции на Мъск в Twitter и да му позволи да купува книжа на „изкуствено занижени цени“, гласят съдебните документи.
Нито Мъск, нито Бърчал са открити за коментар. В изявление на Morgan Stanley се казва: „Morgan Stanley не е ответник по това дело“.
Директорът на Morgan Stanley многократно е казвал на Бърчал да потърси юридически съвет относно изискванията за оповестяване, се казва в съдебния иск. Бърчал е заявил пред властите, че са били направени консултации с адвокати, но това не се е случило преди натрупването на над 9% дял в Twitter на 1 април 2022 г..
Мъск придоби Twitter за 44 млрд. долара през октомври 2022 г. и промени името на компанията на X.
„Те знаеха отговора, трябваше да разкрият информацията, но не искаха, отчасти, защото това щеше да направи покупките на Мъск значително по-скъпи и публични, така че Бърчал и Мъск пренебрегнаха многократните предупреждения“ от директора на Morgan Stanley „за необходимостта да получат правен съвет“, се казва в иска.
По-рано адокатите на Мъск твърдяха, че техният клиент е „един от най-заетите хора на планетата“ и че всяко неразкриване на информация е „непреднамерено“.
Нарушението е „поредният епизод в историята на Мъск с незачитането на федералните закони зза ценните книжа и неуважението към Комисията по ценните книжа и фондовите борси и регулациите“, гласи делото.