Четирима души са арестувани в Украйна и Армения, а над 100 интернет сървъра са спрени в рамките на голяма спецоперация, насочена срещу международни киберпрестъпления, засегнали хиляди хора, обяви Европол, цитирана от Ройтерс.
Проведената между 27 и 29 май акция беше определена от Европол като „най-голямата досега операция срещу ботнет мрежи, които играят основна роля във внедряването на зловреден софтуер“.
Засегнатите ботнет мрежи включват IcedID, Smokeloader, SystemBC, Pikabot и Bumblebee, допълват властите.
Операцията, наречена Operation Endgame, е инициирана и ръководена от Франция, Германия и Нидерландия. В нея са участвали няколко други държави, включително Великобритания, САЩ и Украйна, гласи изявлението на Европол.
„При международната Операция Endgame нашите разследващи органи успяха да нанесат най-големия и най-значителен удар срещу киберпрестъпността досега“, коментира в изявление германският министър на вътрешните работи Нанси Фейзър.
Продължителното полицейско разследване е разбило инфраструктурата, „от която произлизат масови рансъмуер атаки по целия свят, при които данните се улавят, криптират и след това жертвите са изнудвани“, посочва Фейзър, допълвайки, че подобно престъпление е причинило значителни икономически щети на Германия.
„Хилядите жертви ще бъдат предупредени, за да могат да се защитят от други рансъмуер атаки“, коментира френската прокуратура.
Един от арестите е извършен в Армения, а другите три – в Украйна, обяви Европол и допълни, че повече от 200 домейна вече са под контрола на властите.
Зловреден софтуер позволява на киберпрестъпниците тайно да се свързват с компютрите на хората за недоброжелателни цели.
Един от основните заподозрени е спечелил най-малко 69 млн. евро в криптовалута, като е отдал под наем сайтове за престъпна инфраструктура за внедряване на рансъмуер, твърдят разследващите.