IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Factcheck Bulgaria става втори партньор на Meta у нас по проверка на фактите

Другата компания, с която технологичният гигант работи в България, е AFP

12:05 | 21.02.24 г. 4
Снимка: unsplash.com
Снимка: unsplash.com

Българската платформа Factcheck ще стане стане вторият партньор на Meta Platforms в България за проверка на фактите от трети страни.

Factcheck Bulgaria е създадена през 2021 г. като инициатива на Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ), а от март тази година ще стане вторият партньор на Meta в тази сфера у нас. Тя е сертифицирaна от независимата Международна мрежа на проверителите на факти (International Fact-Checking Network) и ще работи за Meta на български език.

Другата компания, с която технологичният гигант работи в България, е AFP (Агенция „Франс прес“).

По този начин Factcheck Bulgaria става един от повече от 100 партньори, независимо проверяващи фактите, на Meta в борбата с дезинформацията.

"Нашият екип ще прави това, което прави в последните три години - по същата методология и по същия начин. Ще следваме същите високопрофесионални и етични стандарти, които следваме сега", коментира Ралица Ковачева, главен редактор на Factcheck.bg. Партньорството с Meta ще ни позволи да се противопоставяме на разпространението на дезинформацията в една от най-посещаваните социални мрежи в България, добавя тя.

Всичко това се случва в момент, в който социалните мрежи са под натиск да се справят с овладяването на дезинформацията в своите платформи на фона на предстоящите избори за Европейски парламент, както и заради изборите в голяма част от държавите по света.

Има екипи, които помагат за подготовката за изборите в Европа. Те също така следят за мрежи за дезинформация, коментираха от екипа на Meta.

Като част от борбата на Meta срещу разпространението на невярна информация, компанията си партнира с независими проверители на факти от цял свят, които преглеждат и оценяват точността на съдържанието. Когато проверител оцени дадена информация като недостоверна, Meta започва да я показва по-надолу във фийда с новини, което значително намалява разпространението ѝ. Това предотвратява разпространението на дезинформация и намалява броя на хората, които я виждат.

Страници и домейни, които повторно споделят дезинформационни материали, също ще забележат спад в разпространението и ще им бъде отнета възможността да реализират печалби и да пускат реклами. Когато публикация е маркирана като фалшива информация, Meta предупреждава потребителите, които я виждат или опитват да я споделят, за това, че съдържа неверни твърдения. Проверителите на факти не премахват публикации, акаунти или страници от Facebook или Instagram.

Factcheck ще продължи да върши и досегашните си дейности и ще работи по собствените си проекти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:43 | 21.02.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

2
rate up comment 10 rate down comment 5
RoyBatty
преди 8 месеца
Моля разяснете какъв е механизма на проверка. Кой плаща заплатите на проверяващите истината?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 5
RoyBatty
преди 8 месеца
"социалните мрежи са под натиск да се справят с овладяването на дезинформацията"!!!"под натиск"? Кой ги натиска?Също от статията не разбрах кой е партньора на twitter (X) в България за цен зура (извинете "проверка", "овладяване")
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още