Дизайнерът на чипове Arm Holdings, който е собственост на SoftBank, планира да небере до 4,87 млрд. долара в рамките на дългоочакваното си първично публично предлагане. Това показва по-малки амбиции за IPO-то, което по-рано се очакваше да генерира приблизително два пъти по-голяма сума, пише Bloomberg.
Arm ще предложи 95,5 млн. американски депозитарни разписки за 47 до 51 долара всяка, съобщи компанията в документи, подадени до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ. Листването ще оцени Arm на 54,5 млрд. долара в горната част на диапазона, показват изчисления на Bloomberg. Поемателите имат опция да купят до 7 млн. допълнителни акции.
Въпреки че Arm по-рано искаше да набере между 8 млрд. и 10 млрд. долара, тази цел е понижена, защото SoftBank реши да придобие 25% дял, притежаван от нейния Vision Fund, а след това да задържи по-голямата част от книжата на компанията. След IPO-то SoftBank все още ще контролира около 90% от акциите на Arm, разкриват документите.
Дори и в долната част на очаквания диапазон, IPO-то все още ще бъде най-голямото в света за тази година, изпреварвайки листването за 4,37 млрд. долара на Kenvue, която се отдели от Johnson & Johnson. Първичното публично предлагане на Arm може да бъде катализатор за IPO-тата на десетки други технологични стартъпи и компании, чиито планове да станат публични в САЩ бяха в застой по време на най-голямата суша на пазара на IPO-та след финансовата криза през 2009 г.
Компанията за онлайн поръчки и доставки на хранителни продукти Instacart, доставчикът на решения за маркетинг и автоматизация на данни Klaviyo, базираният във Виетнам интернет стартъп VNG и производителят на обувки Birkenstock са сред онези, които вече подадоха проспекти за IPO или се насочват към тази крачка.
Arm, която е ключова част от веригата на доставки на чипове, по-рано очакваше да бъде оценена на между 60 млрд. и 70 млрд. долара в рамките на първичното си публично предлагане. Трансакцията с Vision Fund оцени Arm на повече от 64 млрд. долара, показват документите на гиганта.
Компанията може да набере повече или по-малко средства, като това зависи от търсенето на инвеститорите и от нейното роудшоу. Arm обмисля да определи цената на акциите си на 13 септември, а търгуването им да започне на следващия ден.
Десет от клиентите на Arm – включително Apple, Nvidia, Advanced Micro Devices, Google, Intel, MediaTek, TSMC, Synopsys и Cadence Design Systems – се съгласиха да бъдат ключови инвеститори в предлагането, като изразиха интерес към закупуването на акции за 735 млн. долара. Председателят на Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. Марк Лиу каза пред репортери в Тайпе, че производителят на чипове все още обмисля инвестиция и ще вземе окончателно решение тази седмица.
Освен това Arm удължи дългосрочното си споразумение с Apple, така че договорът им ще продължи след 2040 г., показват документите. Ходът ще продължи „нашите дългосрочни отношения на сътрудничество с Apple и достъпа на Apple до архитектурата на Arm”, казва дизайнерът на чипове.
Споразумението показва ангажимент към Arm от една от най-големите технологични компании в света в момент, когато други клиенти проявяват интерес към конкурентен стандарт. Qualcomm, NXP Semiconductors и други производители на чипове разработват технология, наречена RISC-V, която може да намали зависимостта на индустрията от Arm.
Листването на Arm се води от Barclays, Goldman Sachs Group, JPMorgan Chase & Co. и Mizuho Financial Group, като под тях има 24 други поематели. Гигантът планира да промени името си на „Arm Holdings” преди да започне да се търгува на Nasdaq под символа ARM.