Министерството на електронното управление обяви, че набира хакери доброволци за изпълнение на тестове за проникване в сигурността на държавната администрация.
"Впечатлен съм от изпратените резюмета. Искат да се включат топ специалисти, и то безвъзмездно. Дали ще им се заплаща, това ще го решат счетоводители и юристи на по-късен етап. Дори и да има заплащане, то ще е символично. Изискванията са да е специалист по информационна сигурност, ще приемем и човек с по-малко опит", съобщи пред Bulgaria ON AIR зам.-министърът на електронното управление Михаил Стойнов.
Хакерът ще атакува някой от сайтовете и ще посочи слабото звено, в което е успял да проникне. Идеята на проекта е да се придобие по-голяма увереност за сигурността на тези сайтове и да се избегнат истински хакерски атаки. Специалистите по информационна сигурност няма да получат достъп до чувствителна информация и ще се регистрират със свои данни. В края на теста всеки един от тях предоставя отчет за това какво е и какво не е намерил.
"Има много силни специалисти, които проявиха интерес. Ще продължим дотогава, когато имаме достатъчно кандидати. Няма краен срок. Целта е да получим по-голяма увереност. Наскоро си извадих свидетелство за съдимост онлайн, отне ми 20 минути и струваше 3 лева. Ако на 100 хиляди граждани можем да спестим на по 20 минути на ден от административна тежест - това ще е голям успех. Целта е да покажем на гражданите какви са електронните услуги", коментира Стойнов.
Министърът напомни, че трябва и електронен подпис, с който гражданинът може да се идентифицира и да спести ходенето и стоенето по опашки. Той уточни, че има и има два списъка с всички административни услуги, които могат да се извършват електронно, които се намират на портала на Електронното управление и на сайта на Интегрираната информационна система на държавната администрация (ИИСДА).
"С електронен подпис може да ползвате онлайн банкиране, може да си платите данъците, търговският регистър е изцяло електронен. Една от задачите ни е да го направим много по-видно за гражданите. Една от услугите, които задължително искаме да направим електронна, е регистрацията на МПС", посочи зам.-министърът на електронното управление. "Идеята е да прекратим ползването на печата, за да спестим хартията и допринесем за спасяването на българската гора."
Докога ще продължат тестовете за IT сигурността на държавната администрация? Как ще бъдат привлечени хората към електронните услуги? Докога електронният подпис ще е възможност за достъп до електронните услуги?
Гледайте още видеа в сайта на Bulgaria ON AIR.