IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пореден залп във войната за чипове между Пекин и САЩ

Министерството на търговията на Китай ще контролира износа на някои метали, използвани в производството на полупроводници

08:07 | 04.07.23 г. 4
Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg
Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Министерството на търговията на Китай обяви, че ще контролира износа на някои метали, широко използвани в производството на полупроводници - пореден залп в ескалиращата война между Пекин и САЩ за достъп до високотехнологични микрочипове, пише Ройтерс.

Контролът, който според Китай е насочен към защита на националната сигурност и интереси, ще изисква от износителите да имат разрешение за износа на някои продукти от галий и германий.

Според съобщения в медиите този ход за управление на износа на редки елементи, които Пекин класифицира като стратегически, идва в момент, в който Вашингтон обмисля нови ограничения за доставките на високотехнологични микрочипове за Китай.

САЩ и Нидерландия се готвят да нанесат удар на китайските производители на чипове това лято, като допълнително ограничат продажбите на оборудване за производство на чипове, което е част от усилията да се предотврати използването на техните технологии за укрепване на китайската армия.

Китайските ограничения, които ще влязат в сила от 1 август, ще се прилагат за осем продукта, свързани с галия: галиев антимонид, галиев арсенид, галиев метал, галиев нитрид, галиев оксид, галиев фосфид, галиев селенид и индиев галиев арсенид. Те ще важат и за шест германиеви продукта: германиев диоксид, субстрат за епитаксиален растеж на германий, германиев слитък, германиев метал, германиев тетрахлорид и цинков германиев фосфид.

Износителите ще трябва да преминат през процедури за получаване на лицензи за износ, съобщи китайското министерство на търговията в изявление.

Всеки, който изнася тези продукти без разрешение, както и тези, които изнасят повече от разрешените обеми, ще бъдат наказвани, се посочва още в съобщението.

Германият се използва също така в инфрачервената технология, оптичните кабели и слънчевите клетки.

Къде се произвеждат?

Германиевите руди са рядкост и повечето германий се добива като страничен продукт от производството на цинк и от въглищна пепел.

По данни на европейската асоциация Critical Raw Materials Alliance (CRMA) Китай произвежда около 60% от германия в света, а останалата част идва от Канада, Финландия, Русия и САЩ.

По данни на китайските митници през миналата година Китай е изнесъл 43,7 тона необработен и обработен германий.

Галият се среща в следи в цинковите руди и в боксита, а галиевият метал се получава при преработката на боксита за производство на алуминий. По данни на CRMA около 80% от него се произвежда в Китай.

По данни на китайските митници през 2022 г. Китай е изнесъл 94 тона галий, което е с 25% повече в сравнение с предходната година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:06 | 04.07.23 г.
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

4
rate up comment 1 rate down comment 0
wart
преди 1 година
Браво на Китай доката Русия по точно наивният глу...пак Путин продължава да продава двигатели за космическите ракети на Америка и не е въвел нито една санкция нито срещу Европа нито срещу Америка само хленчи и се оправдава. Те преступниците разбират само от сила както се казва -- "''''Зъб за зъб око за око "'''''-----само така може да се разговаря с тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 4
danchomentata
преди 1 година
Едно ферари с цвят червен не знам за теб ,но според мен https://***.energy-review.bg/bg/balgarski-proizvoditeli-na-solarno-oborudvane/2/107/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 4
danchomentata
преди 1 година
"Защо сте само трима", пита учудено уплашеният мъж. "Щото немаме 'ора баце!", отговаря Краси Радков.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 4
danchomentata
преди 1 година
https://nova.bg/news/view/2018/03/26/210937/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82-%D1%81%D1%80%D0%B5%D1%89%D1%83-%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D1%80%D1%86%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B5%D1%80%D0%B0-%D0%B2-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D1%85%D0%B0%D0%BD/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още