IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Първият роботизиран телескоп в Югоизточна Европа беше открит в обсерватория "Рожен"

Неговите възможности ще позволят на българските астрономи да участват в международни изследвания на небесните тела

17:25 | 01.07.23 г.
Снимка: Министерски съвет
Снимка: Министерски съвет

Първият роботизиран телескоп в Югоизточна Европа беше официално открит в Националната астрономическа обсерватория в Рожен.

Лентата беше прерязана от премиера акад. Николай Денков, акад. Юлиан Ревалски, председател на БАН,  проф. Евгени Семков, директор на Института по астрономия и министъра на образованието проф. Галин Цоков.

През последните години българската държава влага все повече национални  средства в изграждането на научна инфраструктура и закупуването на оборудване за модерни лаборатории. „Във всички основни области бяха инвестирани средства както чрез Центровете за върхови постижения и Центровете за компетентност, така и чрез Националната пътна карта за научна инфраструктурdа", каза Денков, цитиран от пресслужбата на МС.

Инфраструктурата е изградена като част от консорциума Регионален астрономически център за изследвания и образование (РАЦИО), включен в координираната от Министерството на образованието и науката Национална пътна карта за научна инфраструктура още през 2010 г. В РАЦИО до момента са вложени 6,86 млн. лв. Стойността само на новия телескоп е близо 3,5 млн. лв.

Откритият днес телескоп е сред най-добрите в Югоизточната част на Европа. Неговите възможности ще позволят на българските астрономи да участват в международни изследвания на небесните тела. Акад. Денков подчерта силните традиции на българската астрономия и високия авторитет на българските учени в тази област в света. „Затова школата ни заслужава това модерно съоръжение, закупено с държавни средства“, посочи премиерът.

Снимка: Министерски съвет Снимка: Министерски съвет

Успоредно с апаратурата науката има нужда и от по-добри условия за учените, особено на младите, каза още министър-председателят. За целта трябва да бъде увеличено финансирането за наука, включително за заплати на изследователите.  Необходимо е да се създаде също система за кариерно развитие на младите учени, която да ги мотивира и оценява, когато постигат резултати. „Тези две задачи трябва да се изпълнят заедно, иначе няма да си свършим работата“, заяви акад. Денков.

Според премиера България има много изследователи, посветени на науката и с добри научни постижения. Обществото обаче има нужда от повече информация за смисъла от тяхната работа и ефекта ѝ за подобряване на живота на всички. Освен това науката трябва да бъде в основата на управленските решения „Сложни структури като държава, област, община трябва да се управляват на базата на истински научни данни. Сложните проблеми на хората изискват научен подход, който почти винаги комбинира различни научни знания. Трябва да разберем, че науката ни е необходима, за да живеем по-добре. Тогава ще ценим повече и труда на учените“, обясни министър-председателят.

В откриването на новия роботизиран телескоп се включиха също министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски и директорът на НАО „Рожен“ проф. Евгени Семков.

Снимка: Министерски съвет Снимка: Министерски съвет

Над 4 000 ученици посещават годишно Националната астрономическа обсерватория в Рожен, каза Цоков. „Днес всички говорим за инвестицията, за уникалността на техниката. Заедно с това трябва да отчетем факта, че повече от 1/3 от посетителите тук са деца и ученици – това  дава увереност в утрешния ден и допълнителен смисъл на инвестицията“, допълни той, цитиран от пресцентъра на Министерството на образованието и науката. 

Наблюденията на новото съоръжение ще се осъществяват в напълно автоматизиран режим, без да се налага присъствието на оператор. Оптичната система на телескопа се състои от три огледала с много прецизна компютърна система за насочване, която изключва отклоненията и необходимостта от допълнителни корекции, обясниха от Института по астрономия на БАН.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:27 | 01.07.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

Финанси виж още