Toshiba прие офертата за придобиване от японски консорциум, съобщи местният вестник Nikkei. С това емблематичният конгломерат се приближава с една стъпка до края на една проблемна глава в своята над 140-годишна история, пише Bloomberg.
Бордът на базирания в Токио гигант е одобрил офертата за 2 трлн. йени (15,3 млрд. долара) от група, водена от местната компания за дялово инвестиране Japan Industrial Partners, пише японското издание, без да разкрива откъде е информацията. Около 20 японски фирми, включително Orix, Rohm и Chubu Electric Power, ще участват в изкупуването.
Ходът може да сложи край на годините турбуленция за легендарната японска фирма, след като поредица от скандали я поставиха в затруднена ситуация и я насочиха към продажба. Мениджмънтът на Toshiba, японското правителството и голяма част от чуждестранните акционери в компанията са в спор относно бъдещето на конгломерата. Инвеститорите активисти се стремят да увеличат максимално възвръщаемостта, докато държавата поставя като приоритет задържането на деликатни технологии и бизнес далеч от ръцете на чужденци.
„Да има решение тук би било положително, тъй като един от проблемите на Toshiba беше липсата на последователна стратегия поради постоянните промени в посоката“, коментира анализаторът в LightStream Research Мио Като. Но „все пак остава работа за вършене по отношение на установяването на нови двигатели на растежа и максимизирането на потенциала на някои от развиващите се бизнеси“.
От Toshiba са отказали да коментират въпроса.
Сагата се превърна в тест за корпоративното управление в Япония, тъй като редица видни активисти инвеститори видяха възможност и придобиха дялове в компанията. Сред тях се нареждат Elliott Management на милиардера Пол Сингър, Oasis Management на Сет Фишър и базираните в Сингапур фондове Effissimo Capital Management и 3D Investment Partners.
Част от най-големите компании за дялово инвестиране обмисляха да отправят оферти за придобиване, включително Bain Capital, CVC Capital Partners и KKR & Co.
Бизнесът на Toshiba с ядрена енергия се смята за важен за националната сигурност. Той участва в извеждането от експлоатация на атомната електроцентрала Fukushima Dai-Ichi, която аварира след земетресение и последвало цунами през 2011 г. Това пречи на правителството да приеме прехвърлянето на собствеността към чуждестранна фирма.
Ако продажбата се случи, това ще е една от най-големите азиатски сделки тази година, в момент, в който обемът на сделките се свива.