IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Глобалната тенденция телевизията да губи битката с дигиталните медии все още не е валидна за България

След 2000 г. медийният пазар у нас се регулира и се канализира, отчете Владимир Денев от Argent Media Agency

17:04 | 19.02.23 г.

Нетният български медиен пазар се изчислява на около 0,5 млрд. евро, като глобалната тенденция, при която телевизията постепенно губи битката с дигиталните медии все още не е валидна за страната ни. Делът телевизионната реклама в България е около 60%, докато за дигитална се дават между 10 и 20% от всички рекламни бюджети. В бъдеще изкуственият интелект ще предугажда какви продукти или услуги бихме поискали на базата на активността ни в социалните мрежи и ще прави персонализирана и насочена реклама. Това каза Владимир Денев, Argent Media Agency, в предаването "Клуб Investor" на Bloomberg TV Bulgaria.

Вече 27 години сме на българския пазар. Преди няколко години, може би седем, участвахме в създаването на Local Planet, която е най-голямата организация на независими медийни агенции, което ни дава друг поглед върху нещата. Можем да ползваме международно ноу-хау, каза Денев. Той сподели, че годишният оборот на агенцията е около 30 млн. лева годишно, като нетният български медиен пазар се изчислява на около 0,5 млрд. евро, в което влизат телевизионната, дигиталната и печатната реклама.

За общата медийна картина в България гостът каза, че днес „почти няма клиент на пазара, който да не изисква детайлен анализ на конкурентите, т.нар. детайлна медийна сцена, за да му посочим всички възможни данни от пазара, преди да реши какъв медиен микс да използва и къде да инвестира най-правилно своя бюджет“.

„След 2000 година медийният пазар в България доста се регулира, успокои се и се канализира. Това не означава, че има големи играчи, които монополизират медийния канал, а че всички играчи, които обслужват клиентите си в условията на остра конкуренция помежду си. За съжаление нашият медиен пазар остава много ценово чувствителен“.

Медийният специалист подчерта, че цената не бива да бъде абсолютизирана като критерий за подбор на медийния рекламен микс, а че трябва „правилно да се балансира бюджетът така, че да се постигнат възможно най-добри резултати в откриването на потенциална аудитория“.

Тенденциите в целия свят, дори и в нашата част от Източна Европа, са такива – постепенно телевизията губи битката с дигиталните медии. В момента най-актуални на нашия пазар са социалните медии. Има изследвания, които сочат, че около 60% от българите са в социалните медии и най-голяма активност проявяват дамите.

Въпреки това събеседникът каза, че делът телевизионната реклама в България е около 60%, докато за дигитална се дават между 10 и 20% от всички рекламни бюджети. „Все още е доста голяма разликата. В България населението е доста застаряващо и имаме огромен потенциал на потребители на телевизия, които трудно биха се отказали от тази традиционна медия, освен ако не търсят бързи новини или някакво видео съдържание“

Българските телевизионни реклами все още да са далеч по-популярни, отколкото рекламата по телевизията във Великобритания, където дигиталната реклама още преди 10 години надмина телевизионната по обем, или Унгария, където за телевизия се дават 25%, а за дигитални медии 50% от рекламния бюджет. Причината за това според Денев може би се крие в народопсихологията. Според него „в близките години телевизията ще остане като основна, доминираща медия у нас“.

Около 60% от всички средства, отделяни от български компании за реклама в дигиталните медии, отиват в чужбина, сочат проучванията на пазара, като този процент следва последователен темп на покачване през годините, сподели събеседникът.

„В последно време се създаде една ниша на т. нар. инфлуенсъри, които превзеха социалните медии – Twitter, Instagram, TikTok. Всъщност се оказва, че тези хора, имайки хиляди, а някои и милиони последователи, могат да лансират по най-добрия начин някои нови продукти или услуги на пазара. Най-модерното нещо на българския медиен пейзаж е TikTok, където всъщност са тийнейджърите, които трудно могат да бъдат обхванати от друга медия“.

Освен това се откроява и един нов процес, свързан с изместването на Google от функцията му на монополист в търсенето на информация в интернет, добави гостът. „Т.нар. „Генерация Z“ започна да търси всичко, което ѝ трябва през социалните медии, през TikTok, Instagram и Twitter. Изследване на Google показва, че около 40% от младите хора между 18 и 24 години вече намират всичко, което ги касае, в TikTok, а не в Google“.

Ражда се един процес на промяна на фокуса. Социални медии с видео съдържание стават все по-силни, а мощни компании лансират изкуствен интелект, който много скоро ще замести традиционното търсене. Скоро може би няма да имаме нужда от ключови думи, за да търсим нещо в Google.

„Няма да се учудя ако утре някакъв изкуствен интелект започне да ми предлага конкретен продукт или услуги, след като е проследил поведението ми в онлайн медиите - да ми сервира нещо, което дори не знам, че искам. Той ще предугажда какво бихме поискали“.

Вижте целия коментар във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Клуб Investor" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:04 | 19.02.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

Финанси виж още