"Надявам се, че бихме могли да постигнем съществени резултати, като нашата далечна цел е да осъществим контакт с френски компании, за да ускорим процеса на реализиране на нашите идеи", коментира тя.
Според нея най-голямото предизвикателство в този процес е да се увеличи стабилността на батерията при работа при високи температури над стайната, защото идеята е да се използва при съхранение на енергия от фотоволтаици. „За тази цел, в рамките на Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж", която финансира изграждането на “Национален център по мехатроника и чисти технологии”, закупихме подходящите апаратури, за да можем да провеждаме моделни изследвания при 40 градуса, при 6-0с8д0 градуса, за да доближим нашите моделни изследвания до реалните условия“, обясни професорът.
Радостина Стоянова съобщи, че вчера е започнало строителството на Лабораторен комплекс в кампус „Гео Милев“, част от проекта на Центъра, който е на стойност близо 70 млн. лева. По думите ѝ там се предвижда изграждане и на електрохимични лаборатории, които ще работят по процесите за съхранение на енергия и в момента се работи усилено по разработването именно на натриево-йонната батерия.
Ученият отбеляза, че част от електронните материали за натриево-йонните батерии могат да бъдат получени, не чрез използване на химически реактиви и вещества, а чрез преобразуване на отпадна биомаса. „В момента тече проект, ръководен от млад наш колега, д-р Калапсъзова. Той може да доведе отново до много успешни резултати“, надява се тя.
Проф. Стоянова разкри, че по проекта ще бъдат изградени 14 иновативни лаборатории, като една от тях, например е за изучаване на каталитични абсорбционни процеси. Тази лаборатория ще развива технологии за създаване на материали, подходящи за пречистване на въздуха, водата, за улавяне на въглероден диоксид. Съвместната работа между различни лаборатории в страната ще даде възможност материалите да се охарактеризират на ново ниво, да се вникне в тяхната структура на атомно и молекулно ниво, за да се създадат по-конкурентни технологии.
Ученият изтъкна, че на етап патент е и проект за катализатори за пречистване на въздуха, които ще се поставят в комини за пречистване на въздух. Част от тази разработка е била представена на среща на институтите от БАН с бизнес средите и към нея вече има проявен специален интерес, като до края на годината се очаква тя да бъде доведена до по-завършен вид.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.