Джес Брохард, 34-годишна създателка на дигитално съдържание, която работи и в неправителствена организация, твърди, че орязва покупките си на виртуални елементи в игри като „Fortnite”, защото е притеснена за състоянието на икономиката. „Всичко, за което чувам около мен, са съкращения“, споделя тя.
Живеещата в Кълъмбъс, Охайо, Брохард казва, че наскоро си е купила игра за 25 долара, но е обмисляла покупката повече, отколкото миналата година. „Мислих върху това дълго и упорито“, коментира тя. „Все още искам да се чувствам така сякаш съм в течение с настоящите тенденции".
Миналата сряда Nvidia отчете рязък спад на тримесечните си приходи от продажби, а като причина за това посочи отслабващото клиентско търсене за нейните чипове за видео игри. В същия ден китайската компания за игри и социални мрежи Tencent Holdings за първи път отчете второ поредно тримесечие със спад на приходите на годишна база, след като забавянето на китайската икономика и регулаторният натиск доведоха до слаби приходи от игри и реклама.
По-рано издателите на игри Electronic Arts и Take-Two понижиха прогнозите за фискалната си година. EA обяви по-ниски нетни резервации от очакваното, а Take-Two каза, че нетните ѝ резервации са се увеличили.
EA каза, че ревизираната ѝ прогноза е свързана със силния долар, тъй като повече от половината от приходите ѝ се генерират зад граница. Take-Two посочи, че има забавяне на потребителските разходи, като това се усеща особено силно в бизнеса с мобилни игри на компанията.
„Отдаваме това на макроикономическите условия и искаме да бъдем реалисти“, коментира главният изпълнителен директор на Take-Two Строс Зелник в интервю.
Друга голяма гейминг компания Roblox този месец заяви, че макар повече хора да играят в нейната платформа, средните резервации на дневен потребител са спаднали с 11% миналото тримесечие.
„Всички знаем, че макросредата е малко предизвикателна“, коментира Майкъл Гътри, който е финансов директор на компанията.
От своя страна, Activision Blizzard заяви, че нетните ѝ резервации са спаднали с около 2%, а месечно активните потребители – с 6%, през последното тримесечие. Microsoft, която очаква регулаторно одобрение за придобиването на Activision, обяви, че съдържанието ѝ за Xbox и приходите ѝ от услуги са се понижили с 3% през тримесечието.
Този месец Sony сви прогнозата за оперативната печалба за фискалната година на своя сегмент за видео игри и мрежови услуги с около 12%. През август базираният в Токио конгломерат повиши цената на своята конзола PlayStation 5 на всички големи пазари извън САЩ и Бразилия, посочвайки глобалната икономическа среда и инфлационния натиск като причини.
Що се отнася до цените на акциите на компаниите от сектора за видео игри, представянето е разнопосочно. Въпреки че средно те се справят по-добре в сравнения с целия пазар, някои са засегнати особено тежко. Стойността на книжата на Roblox спадна с повече от 65%, а тази на Take-Two – с над 40%, от началото на годината. Nasdaq Composite пък бележи спад с близо 30%.