IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Brexit изяжда децата си

Негативните последици от излизането от ЕС дълго време бяха премълчавани в публичното пространство. В момента това се променя 

21:21 | 25.10.22 г. 1
Автор - снимка
Създател
Brexit носи по-високи заплати и нови работни места? Не се оказа така. Междувременно много поддръжници на напускането са разочаровани. Снимка: Bloomberg LP
Brexit носи по-високи заплати и нови работни места? Не се оказа така. Междувременно много поддръжници на напускането са разочаровани. Снимка: Bloomberg LP

Отмъщението на феновете на ЕС

Brexit несъмнено допринесе и за тежкото икономическо положение на страната. Бариерите пред търговията с ЕС, създадени от Brexit, доведоха до 14-процентен спад на британския износ за ЕС през 2021 г. Така обезценяването на паунда спрямо еврото след референдума за ЕС не оказа положително въздействие върху износа.

Годините на несигурност по време на преговорите за Brexit накараха много компании да задържат инвестициите си. Това се отрази, наред с другото, в намалена производителност. Обединеното кралство изостава от останалите страни от Г-7 във възстановяването от последиците от пандемията. ОИСР прогнозира, че през следващата година Обединеното кралство ще бъде в по-лошо положение по отношение на растежа от всички останали държави от Г-20, с изключение на Русия. Една от причините за това е високата инфлация.

Brexit има силен принос за това. Още през лятото на 2018 г. мозъчният тръст Centre for Economic Policy Research (CEPR) стигна до заключението, че Brexit е довел до повишаване на потребителските цени с 2,9%, без да има едновременно с това увеличение на заплатите. В по-ново проучване институтът отбелязва, че много компании, които са разчитали на работници от ЕС преди Brexit, сега изпитват затруднения да запълнят свободните работни места. Пречките не са довели и до повишаване на заплатите на британските работници - основен аргумент на много от поддръжниците на Brexit.

Бюджетните наблюдатели от Office for Budget Responsibility очакват, че в дългосрочен план британската икономика ще бъде с 4% по-малка, отколкото би била, ако Обединеното кралство беше останало член на ЕС.

Правителствата на Тереза Мей и Борис Джонсън или омаловажаваха тези оценки, или изтъкваха, че предполагаемите ползи от Brexit ще се проявят едва след време. Това е разбираемо - все пак мнозинството от избирателите на торите гласуваха за излизане от ЕС. Изненадваща е обаче степента, до която Brexit е бил премълчаван в продължение на години, дори сред голяма част от британската общественост.

Затова в голяма част от пресата рядко се споменават отрицателните икономически последици от напускането на ЕС. Дори BBC често пропуска темата в репортажите си. Ето защо репортажите на медията за икономически затруднените компании понякога приличат на репортажи от потъващия „Титаник", в които айсбергът остава неспоменат.

В политиката ситуацията не е много по-различна: Дори опозиционната Лейбъристка партия прави всичко възможно да избегне темата за Brexit. Страхът да не разгневят многобройните гласоподаватели на Brexit в собствените си редици очевидно е твърде голям. Партията отхвърля и присъединяването към единния европейски пазар. Единственото нещо, което лейбъристите обещават в случай на смяна на правителството, е да се погрижат „Brexit да проработи".

Но катастрофалният опит на Лиз Тръс да разгърне предполагаемите ползи от Brexit чрез радикална пазарна програма изглежда раздвижи нещата. Неотдавна Daily Telegraph публикува удивително критична статия за напускането на ЕС. При това доскоро консервативният вестник беше нещо като централен орган на противниците на ЕС сред торите. 

„Ако искате, наречете го отмъщението на оставащите (гласувалите за това Великобритания да остане в ЕС)", се казва в статията. „Революцията в британската икономика, обещана от участниците в кампанията за напускане на ЕС преди шест години, изглежда тази седмица най-накрая тръгна по пътя на всички революционни движения: Накрая се самоизяде“. 

Предупрежденията на критиците на Brexit за потенциално тежките последици от него, отхвърляни години наред като "проект страх", „се оказаха изключително верни, като по-скоро подцениха катастрофалната загуба на международен авторитет, а също и мащаба на щетите, които шест години политическо объркване и некомпетентност нанесоха на страната“.  Brexit не успява да реши повечето проблеми на Великобритания. Снимка: Bloomberg Brexit не успява да реши повечето проблеми на Великобритания. Снимка: Bloomberg

Други части от пресата, която се радва на Brexit, обаче очевидно не са се съгласили с тази отстъпка. Например дясноориентираният вестник Daily Mail определи падането на Тръс през миналата седмица като „дворцов преврат, организиран от привържениците на оставането, решени да ни държат в крак с ЕС".

Междувременно британската общественост очевидно е стигнала до друго заключение. Според социологическо проучване, поръчано от Tony Blair Institute, мнозинството от британците искат промяна на отношенията с ЕС. Мнозинството от анкетираните биха приели ограничения на правния суверенитет и регулаторната автономия, ако това би направило вноса по-евтин. Въпреки че само една трета от анкетираните подкрепят повторното присъединяване към единния пазар на ЕС, 60% признават, че Brexit е навредил на икономиката на страната.

Мнението за раздробената управляваща партия също вече е доста ясно: Според социологическите проучвания лейбъристите понастоящем имат преднина от над 30 процента пред торите. Ако скоро се проведат избори, те на практика ще изчезнат като политическа партия. 

Тогава революцията на Brexit най-накрая би изяла децата си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:33 | 25.10.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Външни коментари виж още

Коментари

1
rate up comment 6 rate down comment 0
RoyBatty
преди 2 години
Добра статия! Може би трябва да се добави, че Великобритания искаше да стане независима (като жертва привилегированото си положение в ЕС), а стана много много зависима !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още