Изпратихме един уикенд на заплахи, който за пореден път демонстрира напрегнатата ситуация в световната общност. В крайна сметка, както винаги, всичко е навързано едно с друго. Но първо си струва да разгледаме отделните словесни атаки.
В момента в Китай се провежда Националният конгрес на Китайската комунистическа партия - заседанието на вероятно най-големия псевдопарламент в света. Веднъж годишно гигантската асамблея се събира и няма почти никакво политическо значение. И все пак си заслужава да разгледаме спектакъла в Пекин, защото там се определят най-важните цели на Китай за следващата година. Така например китайското ръководство обяви, че ще увеличи разходите си за отбрана с внушителните 7,2%, за да засили „бойната си готовност". Думи, които могат да звучат като недвусмислена заплаха за западните уши. Особено на фона на тлеещия конфликт в Тайван и нарастващото напрежение със САЩ.
В самите САЩ друг човек отправи заплаха, която вероятно ще има далечни последици, ако бъде изпълнена. Бившият президент Доналд Тръмп би искал да си върне президентството и вече очерта на Конференцията за политически действия на консерваторите (годишната политическа конференция на консерватори активисти и избрани официални представители от САЩ и извън страната - бел. ред.) какви са плановете му в тази насока. Тръмп заплаши с „незабавно прекратяване" на американската помощ за Украйна и вместо това обяви, че ще използва парите за довършване на политическия си евъргрийн - граничната стена към Мексико.
И още един бивш президент също се изказа. Бившият руски президент Дмитрий Медведев даде да се разбере, че ако оръжейната компания Rheinmetall наистина иска да построи завод за танкове в Украйна, както беше обявено, Русия няма да се поколебае да атакува завода. „Ако фрицовете решат наистина да строят там (...), тогава чакаме с нетърпение", написа Медведев в Telegram. Фактът, че той изпада в жаргон от времето на Втората световна война и нарича германците „фрицове", не предвещава нищо добро.
В заключение може да се отбележи, че реторичното въоръжаване по света не е добър знак за Европа. Ако във времена на ускорено формиране на блокове заради преизбирането на Доналд Тръмп бъде загубен и стратегически най-важният партньор - САЩ, за европейците ще настъпи геополитически мрачен период. Но и други държави плащат висока цена за сегашното развитие - както Русия, така и Китай, както анализира например ръководителят на отдела за външни отношения на Handelsblatt Никол Бастиан.
Текстът не отразява непременно мнението на редакционната колегия или на Investor.bg