IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Музикантите ще загубят четвърт от приходите си за сметка на AI до 2028 г.

През следващите четири години създателите на музика може да изгубят до 10 млрд. евро

19:19 | 15.12.24 г.
Снимка: unsplash.com
Снимка: unsplash.com

Само до четири години финансовите приходи на една четвърт от музикантите може да са застрашени от генерирана от изкуствен интелект музика. Тревожната статистика идва от ново глобално проучване на влиянието, което изкуственият интелект (AI) ще има върху музикалната индустрия, съобщава Euronews.

През следващите четири години създателите на музика може да изгубят до 10 млрд. евро, като през 2028 г. се очаква годишна загуба от 4 млрд. евро, ако темповете на навлизане на генеративен AI на пазара продължи.

Глобално икономическо проучване на основаната във Франция организация за защита на правата на творците Confédération Internationale des Sociétés d'Auteurs et Compositeurs (CISAC) открива, че употребата на генеративен IA вероятно ще увеличи богатството на технологичните компании, докато в същото време „значително ще застраши доходите на хората творци“.

Докато творците губят от доходите си, очакванията са същата сума от 4 млрд. долара да се окаже в ръцете на технологичните компании, създаващи музика с генеративен AI, докато пазарът на музика, несъздадена от хора, расте с годишен темп от 16 млрд. евро до 2028 г.

Това превземане вероятно ще се наблюдава в стрийминг платформите, например с автоматизирани плейлисти, които да насочват хората да слушат създадени от AI песни вместо музика, направена от хора. Голям дял от тази музика ще дойде под формата на музика за фон, пускана на обществени места, и чрез пасивни плейлисти.

Проблемът ще бъде дори по-голям в аудиовизуалната сфера, където се очаква пазарът на генерирано с AI съдържание да се разрасне до 48 млрд. евро до 2028 г. чрез изцяло създадено с AI видео съдържание, както и чрез продуцентски екипи, използващи AI инструменти като помощ при режисирането и писането на сценарии.

Макар че някои може да смятат тези инструменти за полезни допълнения към инструментариума на творците, по-вероятно е творците да понесат финансови загуби в полза на технологичните компании, които могат да създават по-големи обеми съдържание по-евтино чрез AI, отколкото наемайки истински музиканти.

Важно е да се отбележи, че творците вече губят, тъй като тези инструменти биват обучавани с произведенията на хора, почти винаги без съгласието им. Повечето настоящи модели използват творби, защитени с авторски права, при обучението, без да са получили разрешение.

Генералният директор на CISAC Гади Орон казва, че проучването показва „огромната стойност, която произведенията, защитени с авторски права, носят на компаниите за генеративен AI”.

Заключенията от проучването сочат фундаментален недостатък, който се отваря на пазара, тъй като произведенията на авторите се присвояват несправедливо и неетично, за да се увеличат приходите на доставчиците на генеративен AI, а самите автори остават извън този растеж, казва Орон.

„За творците от всякакъв вид – от автори на песни до филмови режисьори, от сценаристи до филмови композитори – изкуственият интелект е в състояние да разкрие нови и вълнуващи възможности, но трябва да приемем, че ако бъде лошо регулиран, генеративният AI може да нанесе големи щети на творците, на тяхната кариера и препитание. Кой от тези два сценария ще бъде резултатът?“, коментира председателят на CISAC Бьорн Улваеус.

Като първото проучване, което оценява икономическото въздействие на генеративния AI върху създателите на музикални и аудиовизуални продукции на глобално ниво, CISAC призовава политиците да променят законите, за да защитят творческите индустрии и хората, работещи в тях.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:19 | 15.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Изкуство и култура виж още

Коментари

Финанси виж още