Изкуственият интелект (AI) има силата да бълва думи с рекордна скорост. И това вече значително надува пазара на книгоиздаването, пише Fast Company.
Любителите на големите езикови модели (LLMs) навлизат в традиционната система на книгоиздаването, създавайки собствени дружества в сектора. Те стартират свои издателски имена и самостоятелно публикуват книги (често некачествени) на дигиталните пазари. Целта тук много често е скоростта: колко точно книги могат тези компании да публикуват и колко бързо могат да го направят. Но този стремеж към обем може да постави под заплаха основата на книжния пазари, затруднявайки читателите да откриват качествени творби.
Как AI разду книгоиздаването
Новият издател Spines иска да разпространи 8000 книги през 2025 г. (За сравнение, известното издателство Simon & Schuster публикува около 2000 заглавия годишно.) За да постигне тази цел, той трябва да използва AI, за да затегне процеса на редакция и разпространение. Spines може да публикува книга на всеки писател с 5000 долара в джоба за под три седмици. И, подобно на много AI компании, тя спечели голям начален капитал от 16 млн. долара.
Това не е единственото фокусирано върху технологиите издателство, което започва работа. Microsoft стартира собственото издателство 8080 Books, за да публикува научни и фокусирани върху технологиите книги. Макар че брандът не е специално фокусиран върху AI, той поддържа подобна цел за бързина. Според изявление на компанията 8080 Books ще „ускори процеса на издаване, съкращавайки периода между финалния ръкопис и пристигането на книгата на пазара“. ByteDance, която притежава TikTok, също открива издателство, за да отговори на засилващите се тенденции в общността BookTok.
Освен това AI може да въведе повече чуждоезикови книги на англоезичния пазар. Veen Bosch & Keuning – най-големият издател в Нидерландия, който наскоро бе придобит от Simon & Schuster, ще използва AI, за да превежда книги от нидерландски на английски език. Базираната в Стокхолм Nuanxed също разширява преводните си услуги към книги. Главният изпълнителен директор Роберт Карстен Карлсберг обяснява пред Publishers Weekly, че AI може да ускори превода на поредици от книги, тъй като моделът се научава от предишните.
Макар че тези издателства използват AI, за да разширят предложенията си и вероятно да обслужват по-добре читателите, друга подгрупа специалисти по AI невежество вече атакуват дигиталните книжарници. Потребителите на Kindle може да забележат AI книги, рекламирани на екраните им, а „резюмета“, генерирани от изкуствен интелект наводняват Amazon. Един каталожник в обществена библиотека споделя, че книги, написани от AI, редовно преминават през бюрото му – включително книга с диети, която препоръчва на читателите „да ядат директно сос маринара за обяд“.
Как реагират големите издателства?
В изявлението си за създаването на 8080 Books Microsoft се прицели в големите издателски къщи: „Технологиите ускориха темпа на почти всяка индустрия с изключение на издаването“. Ако оставим настрани хиперболата, големите издателства наистина до голяма степен се противопоставят на изкуствения интелект. AI подходът на Penguin Random House приоритизира човешкото творчество и интелектуалната собственост пред трета клауза за „отговорни иновации“. Hachette UK изрично се противопоставя на „машинното творчество“, но насърчава отговорните оперативни употреби.
Голяма част от това противопоставяне води началото си от дебата за интелектуалната собственост, тъй като писателите продължават да се тревожат, че творбите им ще бъдат ползвани за обучение на големи езикови модели. Наскоро обаче тези издателства започнаха да се отварят за сделки с AI компании. HarperCollins обяви споразумение миналата седмица за продажбата на „избрани по-стари нехудожествени заглавия“ за обучение на AI, със съгласието на автора. MIT Press също писа на авторите си, за да поиска мнението им възможна сделка за обучение.
С разрастването на издаването с помощта на AI самият обем на пазара може да затрудни тези издатели да изпъкнат. И те ще трябва да се адаптират.
преди 1 седмица Техническата и научната литература има доста ясен произход от реномирани издателства, където редакционните екипи си вършат работата. То затова има цени от по $300-400-700 за книга ... :))) ... Почти всичко извън тези издателства не си заслужава парите. Съмнявам се, че AI-генераторите ще имат дългосрочен успех. Могат да разводняват, могат от един том да направят 4 или 5, но до там. Човек се лъже веднъж, два пъти, три пъти ... След това спира да си хвърля парите, дори били те и 1 евро/долар. отговор Сигнализирай за неуместен коментар