Биковете и мечките от десетилетия са символи на търговията на фондовите борси по света, превърнали се в едни от най-разпознаваемите животи сред трейдърите. Защо обаче точно те?
Според една от версиите отговорът е в начина, по който те нападат: биковете с рогата напред и нагоре, символизирайки растящите цени, докато мечките замахват с лапа надолу, също като спадащите стойности на акциите, разказва Investopedia.
Оттук идват и изразите бичи (т.е. възходящ) и мечи (понижаващ се) пазар. Според Оксфордския речник на английския език изразите първоначално се появяват към 19 век, като използването им рязко се увеличава от 1890 г. нататък. Според речника на Мериъм-Уебстър пък използването им може да е и от по-рано.
Кой е първи – мечката или бикът?
Според друга теория, цитирана от речника на Мериъм-Уебстър, всичко започва с една поговорка. Според етимолози тя предупреждава, че не е мъдро „да продавате мечата кожа, преди да хванете мечката“. До 18 в. изразът „меча кожа“ (bearskin) е започнал да се използва в израза „да продадеш (или купиш) меча кожа“, а понятието „търговец на мечи кожи“ (bearskin jobber) се е използвало за хора, които продават мечата кожа. Изразът bearskin става впоследствие просто bear, или мечка, и започва да се използва за акции, които се продават, както и за самата продажба на акции.
Възможно е също така двете животни да се противопоставят на фондовия пазар, тъй като през 16-17 в. в Англия са били популярни боевете между бикове, мечки и други животни за развлечения.
Бикът на Wall Street
Може би най-популярният сред всички бикове на фондови борси е този на Wall Street. Емблематичният символ на капиталовия пазар е дело на италианско-американския скулптор Артуро ди Модика. Той създава статуята след борсовия крах от 1987 г.
Ди Модика плаща 360 хил. долара от собствените си пари за направата на скулптурата, като целта му е била да вдъхнови хората да продължат напред въпреки трудния момент, разказва сайтът thewallstreetexperience.com. Бикът е символ на преследването на бичия пазар и процъфтяващата икономика.
Първоначално статуята – висока над 3 метра и тежаща 3200 килограма, е поставена незаконно от самия Ди Модика на 14 декември 1989 г. пред сградата на Нюйоркската фондова борса и след само няколко часа е премахната оттам от полицията. Но дни по-късно, на 20 декември, е монтирана на Bowling Green. И макар първоначално да има само временно разрешение да остане там, статуята привлича голям туристически интерес.
По всяка вероятност авторът е бил повлиян от друга подобна творба, а именно бикът и мечката пред сградата на Германската фондова борса във Франкфурт, поставена там през 1985 г. в чест на празненствата за 400 години от създаването на борсата.
Франкфуртският бик през 2005 г. Снимка: Ralph Orlowski/Getty Images
Историята на БФБ
Българският капиталов пазар се заражда в началото на XX век. Първият Закон за Фондовата борса е приет през 1907 г. и регулира структурата и дейността на фондовата и стоковата борса в страната, разказва на сайта си БФБ. На 15 април 1914 г. с царски указ №7 се разрешава учредяването на първата истинска фондова борса в България – Софийска фондова борса. Според указа Софийска фондова борса е тържище, където се срещат членове на борсовата корпорация и борсови посредници за покупка и продажба на публични и частни ценни книжа.
Софийска фондова борса започва реална дейност през януари 1918 г., като първоначално на нея се търгуват акциите на 21 дружества. През 1922 г. е приет Правилникът на борсата, в който се регламентират нейното управление и устройство, изискванията за членство, както и редът и начинът на провеждане на борсовите сесии.
Работата на Софийска фондова борса е прекъсната за около три години в периода от ноември 1925 г. до септември 1928 г. По време на Световната икономическа криза от 1929-1933 г. борсата работи символично поради фалита на много компании и липсата на достатъчно сделки.
След края на кризата борсовата търговия се активизира, търгуваните обеми се увеличават, а на фондовата борса се търгуват книжа на около 30 дружества.
През 1947 г. Софийска фондова борса прекратява със закон своята дейност. Българският капиталов пазар възобновява своето съществуване с приемането на Търговския закон през 1991 г.
През 2005 г. се появява и българският бик пред сградата на Българската фондова борса (БФБ) на ул. „Три уши“ в столицата. Произведението е дело на скулптура Крум Дамянов и е създадено през 2005 г. По повърхността на пластиката могат да се видят вплетени букви от глаголицата.