Технологии, изкуство и киберсигурност намират пресечна точка в изложбата "Истината не е по средата“, посветена на киберизмамите. Инициативата е на Банка ДСК и цели да предпази потребителите, като покаже едни от най-изобретателните примери за киберизмами.
Изложбата се противопоставя на популярното схващане, че истината винаги се намира някъде по средата. Вместо това експозицията кани посетителите да се замислят за манипулативните механизми в дигиталната среда и как те могат да повлияят на нашето възприятие за реалността. Често историите, с които си служат измамниците, се преплитат с нашите собствени предразсъдъци и емоции, и ставаме уязвими.
„Изложбата „Истината не е по средата“ е пример за това как изкуството и бизнеса могат да си подадат ръка в името на една обща кауза – безопасността и осведомеността на съвременните потребители в онлайн средата и необходимостта от активна защита“, каза Димитър Дилов, изпълнителен директор и ръководител на направление "Управление на риска" в Банка ДСК при откриването на изложбата.
Според него проникването на дигитализацията в ежедневието увеличава рисковете. Той съобщи, че по последни данни на агенция „Тренд“ 64% от българите нямат представа за киберзаплахите.
Друго изследване сочи, че загубите, нанесени от киберизмами, възлизат на 8 трлн. долара за 2023 година. „Ако тази сума бе икономика, то това би била третата най-голяма икономика в света след САЩ и Китай“, коментира експертът.
Няма система, която да не може да бъде компрометирана, което налага обществото да бъде образовано на тази тема, заяви Даниел Креков, директор "Информационна сигурност" в Банка ДСК и председател на комисията по киберсигурност към Асоциация на банките в България. Той предупреди, че заплахите са навсякъде – „всеки може да ви гледа телефона и компютъра“, и призова за по-голяма бдителност, за да не навредим несъзнателно на близки и приятели.
Дигиталният свят е много опасен, посочи експертът и добави, че при следващата вълна в киберизмамите ще се използва изкуствен интелект.
Според Ирена Първанова, част от екип „Криейтив, социални мрежи и уеб“ в Банка ДСК, художествените произведения в експозицията са вдъхновени от реални сценарии на киберизмами – фалшиви уебсайтове, фишинг атаки и финансови пирамиди, като тези истории оживяват по креативен начин чрез изкуството. „Тази арт перспектива не само привлича вниманието, но и предлага ценна информация за превенция на тези измами“, обясни тя.
Изложбата в пространството на Vivacom Art Hall на ул. „Оборище“ №5 в столицата може да бъде посетена безплатно от 29 януари до 1 февруари, от 10:30 до 19:00 ч.