500-те най-богати хора в света станаха значително по-богати през 2024 г., като предприемачът Илон Мъск, съоснователят на Facebook Марк Зукърбърг и съоснователят и президент на Nvidia Дженсън Хуан изведоха групата от милиардери към нов крайъгълен камък: общо нетно състояние от 10 трлн. долара, пише Bloomberg.
Неудържимото покачване в цената на акциите на американските технологични компании изигра ключова роля за увеличаването на богатството на триото, както и за увеличеното състояние на съоснователя на Oracle Лари Елисън, основателя на Amazon Джеф Безос, основателя на Dell Technologies Майкъл Дел и съоснователите на Google Лари Пейдж и Сергей Брин.
Само тези осем души, изброени по-горе, са увеличили богатството си с общо над 600 млрд. долара тази година, което представлява 43% от общото увеличение на състоянието (1,5 трлн. долара) за 500-те най-богати хора в света.
Но именно Мъск – новият „първи приятел“ на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп – доминира сред най-богатите в света през 2024 г.
Близките му отношения с бъдещия президент помогнаха за увеличаване на пазарната капитализация на неговите компании, включително на Tesla Inc., SpaceX и xAI. Това увеличи състоянието му до безпрецедентните 442,1 млрд. долара, с 213 млрд. долара повече от регистрираното в началото на годината. Разликата от 237 млрд. долара между него и Безос е най-голямата, регистрирана някога между първия и втория в класацията на Bloomberg на милиардерите в света.
Като цяло, най-богатите в света се възползваха от оптимизма на фондовата борса, който се противопостави на очакванията през 2024 г. Широкият борсов индекс S&P 500 нарасна с 24% към 30 декември, подкрепен от малка група акции на технологични компании, известна като „Великолепната седморка“, в която влизат Tesla на Мъск, Meta Platforms на Зукърбърг и Nvidia на Хуан.
Изборната победа на Тръмп подкрепи ръстовете сред борсовите индекси: S&P 500 достигна исторически връх на 6 ноември, регистрирайки най-силното си представяне в деня след изборите.
Милиардерите, представени в индекса, са спечелили общо 505 млрд. долара за петте седмици след изборите, или 34% от общите постъпления за годината.
Победата на Тръмп също предизвика историческо рали сред дигиталните активи, тласкайки цената на биткойна до над 100 хил. долара за първи път в историята на криптовалутите.
От това се облагодетелстваха и криптомилиардерите. Състоянието на Чанпън Джао от Binance Holdings отбеляза скок от 60% до 55 млрд. долара. Нетното състояние на съоснователя на Coinbase Global Inc. Брайън Армстронг междувременно нарасна с повече от 50% до 11,1 млрд. долара.
Общото благосъстояние на 500-те най-богати хора в света, попадащи в Bloomberg Billionaires Index, достига 9,8 трлн. долара към приключването на борсовата търговия на 30 декември, което е малко под пика от 10,1 трлн. долара, регистриран на 11 декември.
Това богатство се равнява на общия брутен вътрешен продукт на Германия, Япония и Австралия, става ясно от данни, предоставени от Световната банка.
преди 2 дни Бях почти импотентен и сега го правя в продължение на 3 часа без прекъсване и той е като камък, освен това дори се е увеличил с няколко сантиметра, това е мега готино нещо. Подарете на себе си и на нея супер ceкc: ----- https://come.ac/testo отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 дни Така и не се научиха да сравняват ябълки с ябълки.Да се сравнява БВП с нетно състояние е все едно да сравняваш годишната си заплата със стойността на къщата на съседа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 дни като пишете за най богатите, тоя с червената шапка дето е фалирал 6 пъти, що е на снимката... сложете само сериозно богатите! :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар