За много хора круизните кораби звучат като един от най-безсмислените кръгове на ада - огромни плаващи ваканционни паркове, пълни с изстинала храна на шведска маса, отегчени семейства и гастроентерит. Към този списък можете да добавите и още един минус - щетите за околната среда, пише Дейвид Фиклинг за Bloomberg.
Според лобистката група Transport & Environment (Транспорт и околна среда), занимаваща се с въпросите на климата, нарастващите размери на корабите означават, че вече сме в ерата на "круизилите" (от круиз и Годзила, т.е. огромен круизен кораб).
Icon of the Seas, който стана най-големият круизен кораб в света, когато беше пуснат на вода по-рано тази година, е приблизително пет пъти по-голям от "Титаник". С място за 5600 пътници и 2350 души екипаж, той може да побере толкова хора, колкото един от най-големите хотели в Лас Вегас. Стоейки в носовата част на кораба, сте приблизително толкова далеч от кърмата, колкото е последният етаж на Емпайър Стейт Билдинг от земята, т.е. дължината му е над 360 метра.
Сестринският кораб на Icon, който в момента се строи във Финландия и ще бъде пуснат на вода през следващата година, ще бъде още по-голям. "Тези плаващи градове отделят повече парникови газове и замърсители от всякога", пише Transport & Environment. "Между 2019 г. и 2022 г. емисиите на въглероден диоксид от круизните кораби в Европа са нараснали със 17% въпреки пандемията от Covid-19, а емисиите на метан са се увеличили с 500%."
Круизните кораби имат относително малък дял от потреблението на корабно гориво. Графика: Bloomberg
Възходът на съвременната круизна индустрия е близък до този на контейнерните линии. За един морски архитект двата плавателни съда имат ясно изразени прилики. За разлика от бавно движещите се танкери и корабите за насипни товари, които превозват въглища, желязна руда и пшеница по море, контейнеровозите и круизните кораби трябва да се движат сравнително бързо.
Най-добрият начин за спестяване на гориво (и съответно на въглеродни емисии) е те да бъдат огромни. Спестяванията са значителни. Според данни от полско проучване от 2021 г., в сравнение с по-стар кораб, превозващ 1000 контейнера, модерен кораб с 10 хил. или повече контейнера може да отделя само около 20% от емисиите на метричен тон на морска миля. Появата на гигантски контейнеровози като Ever Given означава, че към 2018 г. флотът като цяло е отделил с около една трета по-малко въглеродни емисии на тон морска миля, отколкото десетилетие по-рано, по данни на Международната морска организация.
Това означава, че въглеродният им отпечатък скоро ще започне да намалява. Потреблението на корабно гориво вече достига своя връх, тъй като втечненият природен газ измества мазута, а потреблението на въглеводороди като цяло ще започне да намалява в началото на 2030 г., тъй като подобренията в ефективността изпреварват ръста на обема на товарите, сочи доклад на консултантската компания в областта на енергетиката Wood Mackenzie.
Круизните кораби следват същия път. Около три четвърти от поръчания през това десетилетие тонаж използва алтернативни горива вместо традиционния корабен мазут. По-голямата част от тях ще имат двигатели със смесено предназначение, които в краткосрочен план ще горят предимно втечнен природен газ. Това почти елиминира серните и азотните емисии, които са вредни за човешкото здраве, и може да намалят въглеродните емисии с около 15% - макар че последното зависи много от това колко метан се отделя, без да бъде изгорен.
Освен това круизните кораби имат сравнително малък принос към световния климатичен отпечатък. Корабоплаването като цяло е причина за около 3% от световните емисии, но круизните кораби вероятно са по-малко от 0,2%. Въпреки цялата им видимост, когато се извисяват над градовете, в които акостират, те отделят много по-малко емисии от контейнеровозите, танкерите, корабите за насипни товари и дори от фериботите.
Около три четвърти от поръчания брутен тонаж в сектора на круизите до края на десетилетието използват алтернативно гориво. Графика: Bloomberg
Най-големият риск от круизните пътувания всъщност не е огромният мащаб на замърсяването от комините на съвременните кораби. Без задвижване с нулеви въглеродни емисии - все още далечна перспектива на този етап - емисиите от корабните двигатели са повече или по-малко правопропорционални на количеството гориво, което те изгарят. По-ефективните кораби намаляват това количество на пътник, на километър, а по-малкото гориво означава по-ниски разходи. Намаляването на цената създава търсене, което не съществуваше, когато корабоплаването беше по-скъпо и по-мръсно.
Това е накратко историята на съвременната корабоплавателна индустрия като цяло.
Нейните технологични подобрения намалиха цената на горивото, а с това и цената на въглеродните емисии. В резултат на това намалението с една трета на емисиите на въглероден диоксид на тонкилометър върви ръка за ръка с увеличение с една трета на абсолютното замърсяване - защото, насърчен от спадащите цени, светът започна да превозва много повече тонове и на по-далечни разстояния, отколкото когато и да е било преди.
Авиационната индустрия малко или много бе довела круизните пътувания почти до изчезване преди няколко поколения. Сега те процъфтяват - не само поради промяната в културата ни, но и защото повишаването на ефективността на корабоплаването го направи по-евтино и създаде нов пазар, който не съществуваше преди. Това е далеч по-коварен проблем.
преди 4 месеца До: cyclop Аха, ще се мъчите тука, колко героично! Не съм очаквал да се размените с някои еритреец и да го прецакате, колко благородно! Въобще ентелигентносТ близка до средната. Все пак размислете, В Северна Корея и Еритрея няма изисквания за евро стандарти за изгорели газове, то не че коли и пътища има кой знае колко. Също така няма да Ви карат да се ваксинирате за нищо, не че кой знае колко болници и лекари има. Дет се вика блага и свободи! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца До: гъбко няма нужда - нали скоро цяла Европа ще бъде с жизнения стандарт на Еритрея, Северна Корея и пр. Аджендичките са вече задвижени, а ментално непълноценните даже им се радват. Цитират с наслада "новите правила". А дори - след още някоя петилетка, със завист ще поглеждаме към свободите и благата които имат там, за разлика от европейците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца До: cyclop Винаги може да идете в Еритрея, Северна Корея и пр. освободени и прогресивни държави и да се влеете в тяхната идилия. Отървете се от тази мъка тук. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца До: гъбко налЕ... Според гнясната секта на Зеления Хайвер и нейните умствено увредени култисти, така се определя "ефективността" на измишльотините им.. Доколко ще успееш да изнудиш, насилиш и таксуваш хората да ти участват в идииоттиите отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца До: cyclop Хората с ентелегентносТ близка до нормалната знаят, че всяка стока пусната на пазара има заплатена продуктова такса. Та като цяло не знам къде се определяте като ентелегеносТ, над или под нормалната, плащате та Ви пукат ушенцата, независимо дали искате или не, дали Ви интересува или не. А според новите правила, дори ще има значение/тежест в цената, дали Ви карам стоката с електрически автомобил или пушлявеща печка. Та и новите електрически ванове ще купите на фирмите! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца До: cyclop а дори на по-интелигентните едва ли им е ясно какво е "круизили" - така че вероятността подобни статии да се докоснат до публиката е по- малка от 0 % отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца На нито един човек с близка до нормална интелигентност не му дреме за ЕМИСИИ от каквото и да било. Измамата е елементарна и очеизвадна. Става неудобно вече как се пънете и се излагате. отговор Сигнализирай за неуместен коментар