IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китай разхлабва визовите ограничения, за да подкрепи икономиката си

Гражданите на редица европейски страни вече имат възможност да пътуват до азиатската страна без виза

19:00 | 16.03.24 г.
Снимка: Pexels.com
Снимка: Pexels.com

„Възстановяването на пазара е бавно, повлияно главно от множество фактори като капацитет за международни полети и визи“, коментира той, допълвайки, че обемът на международните полети през януари 2024 г. се е възстановил до около 65% от този през същия период на 2019 г., въпреки че показателят варира в зависимост от дестинацията.

Сю Сяолей, главен бранд директор в държавната туристическа агенция China CYTS Tours Holding, твърди, че безвизовите пилотни схеми, които ще продължат до една година за повечето страни, „трябва да имат силно стимулиращ ефект“. „Това всъщност е най-високата чест, която може да бъде оказана на туристите“, казва Сю.

След вдигането на визовите ограничения около 214 хил. души от Франция, Германия, Италия, Нидерландия, Испания и Малайзия са посетили Китай през декември, което е с 28,5% повече спрямо ноември, показват данни на Националната имиграционна администрация.

Чуждестранните посетители в Китай сега се нуждаят от достъп до вездесъщите китайски приложения за разплащания WeChat и Alipay, за да плащат за всичко - от таксита до ресторанти. Това може да е трудно с чуждестранни кредитни карти, въпреки че WeChat и Alipay работят за разрешаването на това, а централната банка пусна ръководство за чужденци за платежните системи в Китай.

Соня и Беноа, френска двойка, която е на посещение в Пекин, твърди че въпреки известния „стрес“, в крайна сметка са успели да включат кредитната си карта в WeChat. „Понякога не работи, но всички са съгласни да приемат пари в брой. Това е ОК“, посочва Соня.

Тъй като Пекин разширява своите закони срещу шпионажа и властите налагат забрани за излизане на някои чужденци, Сун от Stimson коментира, че сигурността е „основната грижа на хората“.

Пътуващата за първи път сама 29-годишна французойка Селин Бардо Мачадо обаче твърди, че многобройните полицейски и телевизионни камери в Пекин са я накарали да се чувства „много защитена“ от уличната престъпност.

Испанката Дулсе Мария Кесада, която наскоро е посетила Забранения град, се оплака от трудности при достъпа до западните социални мрежи, блокирани от така наречената китайска Велика защитна стена (Great Firewall). „Невъзможно е да се общува с роднини и приятели“, категорична е тя.

Въпреки че безвизовият достъп може да е в плановете и за други страни като Южна Корея и Япония, Дай от Китайската академия по туризъм се съмнява, че предложението може да бъде разширено, така че да включи САЩ и техните по-близки съюзници.

„Наскоро разговарях с китайски служител по сигурността, който каза, че не можете да видите всички като добри“, каза Дай. „Отговорих, че като човек в туристическата индустрия не мога да гледам на всички като на лоши.“

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:30 | 16.03.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Lifestyle виж още

Коментари

Финанси виж още