Ботсвана ще увеличи дела си в мините за диаманти на De Beers от 25% на 50% в рамките на 10 години като част от сделка, която разширява отношенията на компанията със страната, докато в същото време разхлабва хватката ѝ върху добива там, съобщава Wall Street Journal.
Акциите на Anglo American – вписаната във Великобритания миннодобивна компания, която притежава 85% от De Beers, поскъпнаха с над 4% в европейската търговия в понеделник.
Принципното споразумение бе обявено през уикенда, но главният изпълнителен директор на De Beers Ал Кук представи детайли в понеделник. Преговорите по новата сделка бяха следени внимателно от индустрията за диаманти.
Отношенията са по-дълбоки, отколкото повечето между миннодобивна компания и държава домакин. De Beers е най-големият производител на необработени диаманти в света по стойност. В същото време Ботсвана формира 70% от общото производство на De Beers.
Съгласно текущата сделка, сключена през 2011 г., De Beers получава 75% от производството на Debswana – съвместно дружество с равноправно участие между държавата и компанията. De Beers продава тези необработени диаманти на купувачи, които ги шлифоват и продават. Ботсвана продава своя дял от производството си в сделката.
Съгласно новата сделка обаче делът на Ботсвана ще скочи до 30% от добива, посочва Кук. Този дял ще се увеличи до 40% след пет години и до 50% след десетилетие, казва той в интервю.
De Beers и Ботсвана са удължили и с 25 години сегашните миннодобивни лицензи на компанията. Тези, които трябваше да изтекат през 2029 г., сега са с краен срок 2054 г.
De Beers е създадена през 1888 г. През 80-те години на миналия век компанията контролираше над 80% от предлагането на диаманти в света.
Диамантите формират около 90% от износа на Ботсвана, която няма излаз на море и е с население от 2,6 млн. души. Брутният вътрешен продукт на глава от населението е над 4 пъти по-висок от средното за Субсахарска Африка и е подобен на този на много по-големи икономики като Перу или Тайланд. Държавата притежава и 15% дял в De Beers.