Ако искате да се присъедините към най-богатия 1% от населението на Монако, трябва да имате осемцифрено състояние, или поне 12,4 млн. долара, показва изследване на консултантската компания Knight Frank. В Монако живеят милиардери като британския индустриалец Джим Ратклиф и президента на Walgreens Boots Alliance Стефано Песина, като те обичайно не плащат данъци върху доходите и върху капиталовата печалба.
Швейцария и Австралия са на следващите две места по най-висока входна точка за най-богатия 1% от населението – за тях се изискват съответно 6,6 млн. долара и 5,5 млн. долара, сочат публикувани в сряда данни, включени в Доклада за богатството на консултантската компания. В САЩ 5,1 млн. долара са достатъчни за преминаване на прага.
Данните показват как пандемията и нарастващите разходи за живот разширяват пропастта между богати и бедни страни. Входната точка за най-богатите хора в Монако е с над 200 пъти по-голяма в сравнение с 57 хил. долара, нужни за присъединяване към най-богатия 1% от населението във Филипините, които са на едно от последните места сред включените 25 локации в изследването на Knight Frank.
Домакинствата с по-ниски доходи в света усещат бремето на инфлацията, която ги принуждава да харчат далеч по-голям дял от доходите си за храна и жилища, счита Световната банка. В същото време 500-те най-богати хора в света са прибавили почти 600 млрд. долара към комбинираното си богатство тази година, сочи индексът на милиардерите на Bloomberg. Основателят на Meta Platforms Марк Зукърбърг е спечелил най-много.
„Нарастващото неравенство в света може да привлече по-голямо внимание към тази група, особено в светлината на по-високите данъци върху активи и дори въглеродни емисии“, коментира Флора Харли, партньор в екипа от анализатори на Knight Frank.
Глобалният брой на ултрабогатите хора е намалял с 3,8% през 2022 г. до около 580 хил., след като нарасна предишната година. Въпреки това страните от Близкия изток, включително Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия, са отчели ръст миналата година с повишаването на цените на енергията, отбелязва Knight Frank.
„Неотдавнашният спад ще се окаже краткотраен, докато се приспособяваме към нова икономическа среда“, коментира Лиам Бейли, глобален ръководител на отдела за анализи в консултантската компания.
преди 1 година Едноръчно ми стигна да го транспонирам в съседния джеб. "пропастта между богати и бедни страни. Входната точка за най-богатите хора в Монако е с над 200 пъти по-голяма в сравнение с 57 хил. долара, нужни за присъединяване към най-богатия 1% от населението във Филипините" Ся реалният въпрос е колко по-добре се живее с 200 пъти повече пари в Монагото спрямо Филипините, ама на кого му пука за реалности, като можем да се лъжем със статистиката. Наздраве за Б. Г. отговор Сигнализирай за неуместен коментар