Рядък часовник Rolex Milgauss в отлично състояние бе продаден за 2,5 млн. долара, разбивайки рекорда за най-голяма сума, дадена на аукцион за часовника на швейцарската марка, направен специално за учени, съобщава Bloomberg.
Часовникът от неръждаема стомана, произведен през 1958 г. с цел да устоява на магнитни полета, има черен циферблат, въртящ се люнет (периферната лицева част на корпуса около циферблата, бел. ред.) и стрелка за секундите във формата на светкавица. Моделът е един от най-скъпо продадените по време на аукциона на часовници този уикенд в Женева.
Той бе продаден от Phillips Auctioneers в събота за 2,24 млн. швейцарски франка на участник от залата – рекорд за Milgauss и повече от двойно над горната граница на първоначалната оценка от 1 млн. франка. Подобна версия от 1958 г. бе продадена от Christie’s през 2013 г. за 317 хил. франка. Друг екземпляр, продаден от Phillips през 2022 г., пък събра едва 300 хил. франка.
https://www.phillips.com/
Печелившият участник в последния търг, който успя да наддаде на конкурентна оферта от САЩ, е направил покупката от името на Rolex, съобщават запознати с въпроса. От компанията обаче са отказали коментар на запитване от Bloomberg News.
Не е необичайно компании за луксозни часовници да купуват свои собствени модели на аукциони за архивни колекции или музеи.
Резултатите от търга показват, че колекционерите все още са готови да плащат рекордни суми за редки винтидж екземпляри на Rolex в отлично състояние, коментира Тони Трайна, редактор на базираното в САЩ списание за часовници и търговец на дребно Hodinkee.
Rolex приключи производството на последната версия на Milgauss през март. Часовникът, който не се намагнетизира, е създаден специално за хора, които работят в лаборатории, и никога не е бил толкова популярен като други модели на Rolex за професионалисти като водолази, пилоти или автомобилни състезатели.
Към производителя на часовници през 50-те години на миналия век са се обърнали учени от женевския Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire, известен още като CERN (а днес дом на Големия адронен колайдер), според статия на Логан Бейкър, старши директор по съдържанието към отделя за дигитален маркетинг на Phillips.
Учените от CERN са помолили за часовник, който да може да казва времето точно дори и при наличието на силни магнитни полета. В Rolex създават първия Milgauss през 1956 г. Със своята стоманена обвивка около движещите се части часовникът е кръстен на способността си да устоява на излагане на до 1000 гауса или „mille gauss“ на френски.
„Никой известен не носи Milgauss“, коментира Тони Трайна, който също така е водещ на подкаст за аукциони на часовници и търговия на вторичния пазар. „Това е часовникът на учените. Това е часовникът на зубърите“, допълни шеговито той.
По време на аукциона през почивните дни Sotheby’s продаде Rolex Daytona от жълто злато, носещ прякора „John Player Special“, тъй като цветовете му наподобяват тези на отбора Lotus F1, за сумата от 2,24 млн. франка. Това е същата цена като тази за Milgauss, както и най-високата от аукцион за John Player Special Daytona.
Christie’s пък продаде специален модел на Patek Philippe Nautilus 5711, произведен за Tiffany & Co. с емблематичния син цвят на марката на циферблата за 2,23 млн. франка. Същият модел бе продаден за около 6,5 млн. долара през 2021 г., а друг за 3,17 млн. франка през 2022 г.