IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Повлияха ли стачките срещу пенсионната реформа на туризма във Франция?

Опасността за туристическия сектор не е преминала

16:54 | 22.04.23 г. 1
Автор - снимка
Създател
Снимка: Nathan Laine/Bloomberg
Снимка: Nathan Laine/Bloomberg

Ако планът успее и водите бъдат пречистени достатъчно за олимпиадата догодина, то през 2025 г. ще бъдат изградени 23 публични плажове, а парижани и гости на града ще могат да плуват в реката. Масовите протести, стачката на боклукчиите през март и свързаните с тях огромни количества отпадъци обаче едва ли допринасят за осъществяването на тази цел.

Междувременно търсенията за "Хотел Париж" в Google са спаднали незначително - с 3,3% през периода от 1 до 14 март.

Броят на разглежданите страници на сайта Parisjetaime.com също е намалял с 3,6 на сто от 1 до 14 март 2023 година, а през същия период година по-рано е записал ръст от 3,7%.

Както изглежда, туризмът не само в Париж, но и в цяла Франция не страда от социалния климат, властващ в страната, и сътресенията, които го съпровождат. Възходящата тенденция е непоклатима, поне към момента. 

Няколко показателя, представени в мартенския доклад за състоянието на туризма във Франция от клъстера Atout France (Агенция за развитие на туризма във Франция), са достатъчни, за да покажат, че секторът изглежда стабилен въпреки опасенията за последствията от постоянните стачки и средата на социално насилие, която се запазва. 

Нивото на резервациите в хотелския сектор за идните три месеца до юни 2023 г. е 32%, тоест с 6 пункта над регистрираното през 2022 г.. То е било стабилно през февруари - около 60 на сто, и се е понижило незначително през март. Наблюденията върху търсенето в интернет на пътувания до Франция свидетелства за подобна на активността през предходните месеци и добро позициониране.

Не е налице отклонение към други дестинации, които биха изглеждали по "приветливо гостоприемни". Atout обаче е нащрек, за да "улови" и най-малкото отрицателно развитие на ситуацията в туристическия сектор. 

Генерираните от чуждестранните туристи приходи също са на добро ниво и се оценяват от Banque de France на 4,2 млрд. евро само за януари 2023 г., който по принцип не е най-активният месец за туризъм.

Това е с 51% повече, отколкото през януари 2022 г., когато британците бяха лишени от достъп до зимни спортни курорти. Увеличението отчита и реалното покачване на цените в хотелите. 

Французите пътуват повече в чужбина и са похарчили 2,7 млрд. евро през януари. Това е с 6% повече, отколкото през януари 2019 г., и е знак за ефективното възобновяване на пътуванията извън пределите на страната. Освен това балансът на плащанията продължава да е в голяма степен благоприятен - положително салдо от 1,5 милиарда евро, което практически е двойно повече, отколкото през същия месец на предпандемичната 2019 г. 

Въздушният трафик все още не се е върнал към равнищата си от 2019 г., но постепенно се доближава до тях. През февруари нивото е достигнало 80 на сто от регистрираното през февруари 2019 г. 

В Европа единствено Испания се представя по-добре от Франция, като е надминала Италия в класацията.

Желанието на французите да пътуват през идните месеци продължава да е голямо, според проучванията, които се осъществяват редовно от Opinion Way за Atout France и Националната федерация на туристическите служби във Франция. Според него 49% от анкетираните имат намерението да се откъснат от домовете си между Великден и началото на юни. 

Поне към настоящия момент данните свидетелстват, че социално-икономическите щети от стачките срещу пенсионната реформа не са се превърнали и в туристически щети. Франция, и в частност Париж, продължават да са привлекателна дестинация. Въпреки случващото се, туристите остават подвластни на неподправения и рафиниран чар на френската столица, средиземноморската идилия на Френската ривиера, винените и гурме изкушения, които страната предлага, дори това да е с цената на някое извънредно неудобство.

Може ли това да е повод за успокоение за сектора? Едва ли. Неслучайно и премиерът Елизабет Борн заяви, че Франция "има нужда от период на възстановяване" след седмиците на протести срещу пенсионната реформа, които понякога ескалираха в сблъсъци на насилие. 

Законът за пенсионната реформа във Франция влезе в сила, след като бе обнародван на 15 април в Държавен вестник, като ден по-рано френският Конституционен съвет му даде зелена светлина. Законът включва ключовата мярка за увеличаване на пенсионната възраст от 62 на 64 години.

Президентът Еманюел Макрон, който прокара реформата миналия месец, заобикаляйки парламента, отхвърли призива на синдикатите да не подписва нормативния акт.

Синдикатите  свикаха протестни действия за 1 май - Деня на труда, които едва ли ще са последните, така че туристическият сектор във Франция трудно може да се отдаде на летаргично самоуспокоение и да смята,че опасността е преминала. А за Париж на хоризонта се задават и Летните олимпийски игри през 2024 г., т.е. последното, от което градът има нужда, е транспортен хаос и купища боклуци.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:54 | 22.04.23 г.
Най-четени новини
Още от Lifestyle виж още

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 4
danchomentata
преди 1 година
Ъхъ ,ако втория стълб са крепи от фабриките за ДДС от назе.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още