Над 400 души са загубили статута си на милиардери миналата година, повечето от тях са китайци, тъй като затягането на паричната политика в света, ефектите заради COVID-19 и ограничителните мерки на Пекин срещу големи технологични компании са навредили на супербогаташите, показва класация на най-богатите хора в света.
Китай е изгубил 229 милиардери от класацията на Hurun Global за 2023 г., съставляващи над половината от 445 души, които са излезли от класацията, съобщава Hurun Report. Тя подрежда магнатите с минимално нетно богатство от 1 млрд. долара, отбелязва Ройтерс.
Втората по големина икономика в света също така е добавила 69 нови милиардери в класацията през разглеждания период.
„Броят на милиардерите в света е намалял с 8%, а общото им богатство е спаднало с 10%“, отбелязва Рупърт Хугеверф, основател и президент на Hurun Report. В класацията влизат общо 3112 души спрямо 3381 година по-рано, допълва той.
Китай е останал най-големият източник на супербогаташи, като общият брой на милиардерите в страната е 969 към 16 януари 2023 г., повече отколкото в САЩ, където милиардерите са 691.
Компаниите за луксозни стоки са имали добра година, като ръководителят на LVMH Бернар Арно оглавява класацията, а наследниците на Hermes Бертран Пюеш и семейството му заемат трето място.
Сред известните имена, които са отпаднали от класацията, е Сам Банкман-Фийд, който е изгубил състоянието си от 21 млрд. долара след срива на криптоборсата FTX.
В Китай Джак Ма, основател на китайския гигант в електронната търговия Alibaba Group Holding, заема едва 52-о място спрямо 34-о година по-рано главно заради регулаторните мерки в Китай срещу технологичния сектор.
„Повишаването на лихвите, поскъпването на американския долар, спукването на стимулирания от COVID технологичен балон и трайните последици от войната между Русия и Украйна навредиха на фондовите пазари“, коментира Хугеверф.
В годината до края на януари S&P 500 се понижи с над 14%, а в Китай бенчмаркът Shanghai Composite изгуби близо 11%.
В същото време юанът отписа около 8% от стойността си спрямо поскъпващия долар през 2022 г., най-големия годишен спад от 1994 г. насам, главно заради агресивното повишаване на лихвите от Федералния резерв и забавянето на местната икономика.
Хугеверф отбелязва, че като цяло е положително настроен към тази година предвид показателите за доверието в икономиката и задоволството сред китайците с високо нетно богатство.
„Единственото нещо, в което не съм сигурен, е дали ще има световна финансова криза. Виждаме банкови кризи в САЩ, а след това и в Швейцария. Не съм сигурен дали няма да се стигне до зараза. Ако това не се случи, богатството ще расте с огромен марж“, казва той.