Въпреки глобалния дефицит на чипове германският доставчик на автомобилни компоненти Continental AG не възнамерява да навлиза в производството на полупроводници за разлика от своя местен конкурент Robert Bosch.
Базираната в Хановер компания не планира изграждането на собствена фабрика за чипове, съобщава Automobilwoche.
„Проверихме това, но решихме да не го направим“, споделя главният технически директор Жил Мабире. Той очаква ситуацията с недостига на полупроводници да се подобри през следващата година.
На фона на това Bosch откри през миналата година фабрика за производство на чипове в Дрезден, Германия, на стойност 1 млрд. евро, като това е най-голямата единична инвестиция за доставчика в неговата история.
Председателят на надзорния съвет на Bosch Франц Ференбах предупреди, че европейският автомобилен сектор е станал прекалено зависим от азиатските доставчици за жизненоважни компоненти като полупроводниците и батериите за електромобили.
„Да, станахме твърде зависими от други региони, така че е необходима промяна в курса“, заяви Ференбах. „Това обаче не е по вина на политиците, а е свързано с оптимизирането на разходите във веригите на доставка“, изтъкна той.
През ноември ръководителят на Continental Николай Зетцер прогнозира трудна 2022 г. заради скъпите суровини и недостига на чипове макар да вижда подобрение в средносрочен план.
„Недостигът на чипове, както и нарастващите цени на суровините вероятно ще продължат да притискат автомобилната индустрия през четвъртото тримесечие на тази година и през цялата 2022 г.“, изтъква Зетцер.
През октомври Continental понижи перспективите за приходите от 34,5 млрд. евро до 32,5-33,5 млрд. евро, докато прогнозата за маржа на оперативната печалба беше намалена от 6,5-7% на 5,2-5,6 на сто.